Enkazdan kurtarılırken ayrılan anne ile 9 aylık bebeği hastanede buluştu

Enkazdan kurtarılırken ayrılan esas ile 9 mahiye bebeği hastanede buluştu

Zelzele anlarını anlatan asıl gözyaşlarını tutamadı

Anne Kinda Acara: “Enkazdan çıkabileceğimizi hiç düşünmedim”

“Hareket takkadak benzeri yataktaydım, bebeğimi çabucacık kucağıma aldım sülale üzerimize çöktü”

GAZİANTEP Depremde Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde enkaz altında artan suriyeli iki canlı asıl ve 9 mahiye bebeği 6 gün bilahare hastanede buluştu. Eşini ve kardeşinin hayatını kaybettiği yer sarsıntısı anlarını anlatan ana gözyaşlarını tutamadı.

Kahramanmaraş merkezli 7.8, ve 9 saat sonraları Elbistan merkezli 7.4 büyüklüğündeki depremden yaralı kurtulup ayrımlı hastanelerde otama altına alınan suriyeli esas ve bebeği 6 zaman sonraları ayrımsız hastanede birbirine kavuştu. Depremin 2. günü Nurdağı ilçesindeki 2 katlı evlerinde evvel depreme yakalanan Suriyeli aileyi asrın depremi ayırdı. Suriye’nin lazkiye ilçesinden 6 sene geçmiş mevrut ve 4 maaş yüklü olan Kunda Arac, ayrımsız yatakta bebeğiyle birlikte depreme yakalandı. Lahzada bebeğini kucağına düzlük ana Kinda ve 9 maaş bebeği çökme altında kaldı. 2’nci günü istirdat ekipleri eliyle yerleri belirleme edilen 3 nefis aileye ulaşılıp enkazdan çıkartıldı. Enkazdan geçmiş olarak çıkartılan Mustafa çağa hastaneye kaldırılırken, 15 dakika sonra çıkartılan temel Kinda ise değişik bir hastaneye gönderme edildi. Ağababa İbrahim ise çöküntü altında hayatını kaybetti. Farklı hastanelerde birbirlerinden habersiz 4 çevrim otama altında mütezayit temel ile bebeği, annenin tedavisinin tamamlanıp durumu anlatmasının arkası sıra zaman bebeğin tedavi altında tutulduğu MedicalPoint Hastanesi’nde tıpkı araya geldiler.

Göçük altında yaşadığı anları gözyaşları ortada anlatan ve 4 aylık gebe olan 19 yaşındaki temel Kinda, “Depreme yatakta yakalandık, bebeğimi tezelden kucağıma aldım, sülale üzerimize çöktü. Gerileme altından çıkacağımızı tek düşünmüyordum. Evvel bebeğimi enkazdan kurtardılar, 15 zaman sonra beni çıkardılar. Eşim ve kardeşim depremde hayatını kaybetti.” dedi.

Hastanenin Bala Hastalıkları Uzmanı Dr. Baver Çipo, Mustafanın önceki geldiği ant vücudunda doku hasarı olduğunu belirterek, “Burada mail takiple birden tedaviye yanıt verdi, değerlerini toparladı, annesinin kucağına verip dosdoğru olarak evine dönmesini koymak sunma nazik mutluluk kaynağı” diyerek konuştu.

Gerileme altından çıktıktan sonra vücudunda nesiç zedelenmeleri bulunan ve tedavisi şişman oranda tamamlanan Mustafa Süt Kuzusu ise hastanenin adeta maskotu oldu. Şifahane personelinin andıran ilgisiyle travmayı atlatmaya etkin Mustafa bebek, kendisini görüntüleyen gazetecilerin ışık makineleriyle dahi tıpkısı süre oynadı.

Hastane başhekimi Prof.Dr. Ekber Delicesine, depreme rağmen hastanede hizmetlerini aksatmadıklarını belirterek “Mustafa çağa hastanemize mevrut evvel depremzedelerdin biriydi. Bu süre ortamında 250 depremzede akseptans ettik kestirmece 100 tanesi cerrahi müdahale edildi 80 civarında hastayı aheste bakımda otama ettik, şükür kim tıpkısı çoğunun hayatını kurtarmayı başardık” dedi.

Share: