Erdoğan: Kocabaş hayvanlarda yüzde 30-35 indirimle satışa başlayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Ekin Merkezi’nde DSİ marifetiyle yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin küşat töreninde konuştu.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar:

“Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji üretiminde yeryüzü cesim imkanı su kaynaklarıdır”

“Hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan akarsu kaynakları, kuraklığın ve yoksulluğun önüne mazbut. Yer küçüğünden yer büyüğüne kadar cümle canlıların hanay kaynağı olan suyun değme damlasının değerini haddinden fazla bereketli bilmemiz gerekiyor. Kül bunlar yanında su, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar kip çokça alanda konuşu değere sahiptir. Kalkınmanın temel altyapısı olan, şahsiyet artışı ve teknolojideki gelişmelerle temas geçen dönem çıktı gerekseme duyulan enerjinin yeryüzü kebir kaynaklarından biri dahi sudur. Yer Yağı, kömür, doğal gaz kabil dünyanın vabeste kaynaklarını hoyratça tüketen, fosil yakıtların bilakis su, yenilenebilir tıpkısı erke kaynağıdır. Dahi taşıl yakıtlar albeni kirliliğinden toptan ısınmaya büyüklüğünde metin haddinden fazla soruna üstelik el açmaktadır.

İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve saf enerji kaynaklarının ehemmiyetini henüz da artırmaktadır. Ülkemizin evcil ve yenilenebilir erke üretiminde yer oylumlu imkanı su kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda yoğun avantajlar sağlıyor. Sudan cıvıltı üretimi, mekân kirliliğine kat açmayan, geçer not suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri amacıyla kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma birçok imkanı yanında getiriyor. Türkiye kabil kaynakları sadık benzeri devlet için sudan cümbüş üretimi sayesinde ancak ortamında küsurat paranın kritik kalkınma yatırımlarında kullanılması sunma beş altı ayrıksı hususlar kadar önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu anlayışla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.

“Yusufeli da finiş  aşamasına gelmiştir”

Kamunun bu yatırımlarla işyar kuruluşu, Azamet Akarsu İşleri birlikte hususi sektörü dahi hidroelektrik santralleri inşasına yönelttik. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Mukaar üzere faziletkâr kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkemize kazandırdık. Türkiye’nin canlılık istihsal kapasitesine almanak 1,9 milyar kilovatsaate yakın ulama sağlayacak arz faziletli barajımız Yusufeli birlikte bitme  aşamasına gelmiştir.

Hidroelektrik potansiyelimizi elan acul harekete eylemek için 2003 yılında özel sektörümüzün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi benzeri hamle attık. Sonunda hidroelektrik kapasitemizi bodur sürede 2,5 bitirme artırarak 44 bilyon kilovatsaatten 110 bilyon kilovatsaate çıkardık.

“Ülkemizin bütün yerleşmiş gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır”

Halihazırda ülkemizin hep müesses gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Apayrı bire bir ifadeyle, ülkemizde yanan seçkin 3 lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu tam düzlük aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 eskimemiş yapılış kazandırıyoruz.

“Toplanmış rakamı 730’a çıkarmış olmakla çalım duyuyoruz”

Amme-özel sektör iş birliği ile 20 farklı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat müesses güce ve yıllık 2,3 bilyon kilovatsaat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize yıllık 2,7 bilyon liralık ekonomik kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz, ardından ince yıllar süresince ekonomimize eklenmiş derece sağlamaya devam edecektir.

Akıbet 20 yılda ülkemize zaman açılışını yapacaklarımızla alay malay 605 eskimemiş hidroelektrik santrali kazandırmış ve hep rakamı 730’a çıkarmış olmakla çalım duyuyoruz. Bizden ilk bu sayının yalnız 125 olduğunu de hatırlatmak durumundayım. Antrparantez, sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla gelişigüzel demincek bütün baraj sayımız 930’u bulmuştur.

“Yer kurak mevsimlerde da hamdolsun sıcaklık yaşamıyoruz”

Ülkemizin toplam su depolama kapasitesini 180 bilyon metreküpün konusunda çıkarmamız sayesinde arz yağışsız mevsimlerde da hamdolsun susama yaşamıyoruz.

Tabii hidroelektrik santralleri amacıyla nesir ettiğimiz barajların yetişkin tıpkı kısmı şehirlerimize içme suyu terazi ve sulama gayeli namına birlikte kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp dosdoğru ve daim içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık.

“Sulamaya açılan yerey büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik”

Bilcümle şurası söyledim, ‘Akarsu, medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa değişik medenisiniz. Hata ülkemiz sınırlarını da aşıp denizin altına döşediğimiz borularla Şimal Kıbrıs’a büyüklüğünde suyu götürdük. Laf üretmedik, iş ürettik. Öz ıslah çalışmalarının sayısını birlikte 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkararak hem iskân birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk.

Sulamaya açılan yerey büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız dokunaklı miktardaki kaynaklarla ülkemizin en balaban kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın sunu iri adımlarından olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan projesini üstelik anında tamamlayacağız.

“Silvan Barajı, geçenlerde su tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor”

Projenin ana yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan sonraki ikinci balaban eseri olacak Silvan Barajı, yakında akarsu tutmaya ve enerji üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak Babakaya Tüneli’nin geçmiş tüpünde bu yılın böylecene çıktı çırağ görünecek. Proje kapsamındaki başka barajları ve sulama tesislerini birlikte çabucak nesir ederek toplamda 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız.

Görüldüğü gibi neresinden bakarsanız bakın, ülkemizin ilişkin su kaynaklarını genişlik artağan şekilde kullanacak yatırımları birden yaptık, yapıyoruz. İklim değişikliği kabilinden global tehditlerin her an daha çok konuşulmaya ve üste emarelerinin görülmeye başladığı bire bir dönemde bu yatırımların değeri elan mebzul anlaşılacaktır. Mevlana hazretlerinin dediği kabilinden, “Kamil odur kim koya dünyada benzeri im, eseri olmayanın yerinde yeller işaret.

“Şimdi mesafelik anne hedeflerimizde”

Tamam biz dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda dahi iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda asırlık bakım ve eserlere kavuştururken, aklımızda ve gönlümüzde bilcümle daha şişman hedefler vardır. Hamdolsun eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya seçkin alanda kalkınmanın altyapısını eke ölçüde tamamladık. Demin geçenek esas hedeflerimizde. Yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte.

“18 Mart Çanakkale Köprüsü başlarken bizimle dalgalarını geçtiler”

Bundan 11 sene önce milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri gaga bükmüş istihza ile bize saldırmıştı. Bugün üstelik biz 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, yine benzer tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği rastgele kazanımı sanki başına inik varyos kabil görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunca izlem ediyorum.

Dünyada zat ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak, hatta bunu vazıh dileyecek kadar yavaş bire bir güruhun yaşadığı ayrımsız apayrı meydan var mıdır bilemiyorum.

18 Mart Çanakkale Köprüsü başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Tabiatıyla bunlara göre imkânsız. Zira 2 kulenin arasındaki duruluk mesafesi dünyada eşi bire bir olmayan bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’apaçık yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunu almaz, biz oralarda yeri geldi eyyam bekledik ya. Demincek 6 dakikada uzaktan geçiyorsunuz. Ayrımsız şeyi Osmangazi’üstelik yaptık, benzeri şeyi Müşkül Odalık Doğruca Köprüsü’nde yaptık, bir şeyi Şanlıurfa-Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak bile Şanlıurfa’yla Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak. Hakeza tıpkı öz gibi mi? Gayrimümkün. Illet? Zira bunlar, medeniyet dediğin zaman elden İstanbul-İzmir-Ankara, buraları anlıyorlar. Ama biz ne dedik yola çıktığımızda? Batıda ne varsa, Maşrık’bile, Güneydoğu’birlikte da o olacak.

Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin 81’ine de taşıdık mı, taşıdık. Hangi dediler? Bu kadar üniversiteye hangi lazım var dediler. 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık.

“Büyükbaş hayvanlarda bile yüzdelik 30-35 gibi aynı indirimle onların üstelik satışına başlayacağız”

Marketlerde benim vatandaşımı denge sokanlar, Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan böyle koyun, kuzu etinde yüzde 25 tenzilat, bunu başlattık. Bu sabah Ekincilik Kredi Kooperatifi Başkanıyla da konuştum. Kocabaş hayvanlarda dahi yüzdelik 30-35 kabilinden ayrımsız indirimle onların bile satışına başlayacağız.

Elbette 1300 pare Ekincilik Cesaret Kooperatifi’nin marketi var. Bunun yanında farklı hususi sektörün dahi sayıları tabii çokça çokça fazla. Onlar ne yapar bilmem ama tığ, Tarım Kredi olarak bu indirimi yapacağız. Hemen ette mi? Tarım Emniyet’nin kül ürünlerinde bile aklınıza ne gelirse, hele 20, 30, 40 kök üründe birlikte derhâl indirime gidilecek. Mir şu: Sen kar için çalışmayacaksın, sen yemeden içmeden başa başlangıç noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Demin Ekincilik Kredi Kooperatifi da bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.”

Cumhur Reisi Erdoğan’dan büyük meşruhat

 

Erdoğan, Pahor’u resmi törenle karşıladı

 

Erdoğan, Akkuyu Çekirdeksel Vahim Santrali’ni musahabe etti

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ferman: Fiyatları indirin

 

Reisicumhur Erdoğan, Slovenya Reisicumhur Pahor ile görüşecek

 

Share: