ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

CEM Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler yoluyla Erzincan’de ‘Irtibat Toplama’i düzenlendi.

Türkiye’nin kontak ve beraberliğine ilgi iletilmek amacıyla Erzincan’daki Çokluk Vakfı Ulalar Cemevinde planlı Bağlanak Toplama’ine Erzincan Valisi Mehmet Aşıramento, Tunceli Valisi Mehmet Uca Özkan, 3’üncü Cıvıl Cıvıl Komutanı Ferik Güç Türkgenci, Erzincan Şehremini Bekir Aksun, Çokluk Vakfı Başbuğ Vekili Hasan Sezgin, amme hava ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri Tesanüt Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ait sunum yaptı. Çokluk Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan üzere canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi tesmiye etmek amacıyla düzenlediğimiz Bağlantı Cemi’ne kılıklı geldiniz birliğimiz daima olsun” dedi.

Ulalar Cem Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, “Binlerce ok bire bir arada olduğunda ki kırabilir kim. Onun üzere de hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin uğrunda gitmeye, içki tüketmeye, düzentileme koymaya niyetlenmiş canlarız” diyerek konuştu.

Programda ilişki mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Uca Özkan ise şunları söyledi:

“Cana birey katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya nice vatan evlatları nice yiğitler Peygamber yolunda Hz. Mualla efendimiz uğrunda Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve açık hazır da de nice yiğitlerimiz, birçok erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Tabii onlar, tabiatıyla bizler, tabiatıyla sizler bu yolda yürür iken ayrımsız olmalı gönüller, tıpkı olmalı yabancılar, benzeri semaya kalkmalı yabancılar. Bu komütatör ile ego bu iştiyak buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın takiben çapmak üzere davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Çalma, “Cenabıhak bağlanak ve beraberliğimizi daim etsin. Bu angajman ve beraberliği terazi yerine Ulalar Cemevimizin aile sahipliğinde Erzincan’bile canlarımızı ağırlamaktan, ayrımsız ve beraber olmaktan nazik benzeri saygınlık duyuyorum. Dünya kuruldu kurulalı doğruluk ile batılın ayrımsız mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri adına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Güvenlik Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a değme nerede doğruluk için gerçeklik için canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve amacında yürümeyi kendimize şiar ediniyoruz. Bizler birey Erzincan’ımızda benzeri ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu birlik ve beraberliği bilcümle bu arada yaşıyoruz. Bu millet geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi hiç aynı ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Şanlı efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla posta yürümüş ve cümle acun birlikte İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve töz bağlamında ayrım gözetmeksizin adaleti aynalı görüyü yaymış birlik ve beraberliğe etken olmuştur. Gene tıpkısı şiarla bütün beraber yürüyoruz. Cenabıhak bağlanak ve beraberliğimizi daima etsin” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program ‘Çokluk’ ile sona erdi.Share: