Erzincan’da şehitler “Birlik Tüm”nde anıldı

CEM Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Bağlanak Mecmu” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde düzenlenen programda, şehitler anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ait sunumunun arkası sıra konuşan Erzincan Valisi Mehmet Kibrit, dünyanın kurulduğu günden beri doğruluk ile batılın ayrımsız mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün kontak ve muadele zarfında yaşadığını tamlayan Hırsızlık, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri olarak Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, iç asayiş harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a her nerede Doğruluk için, mahiyet amacıyla canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve uğrunda yürümeyi kendimize belgi ediniyoruz. Bizler duygusal Erzincan’ımızda tıpkı ve beraberiz, iri ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Bu ulus geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi hiçbir ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Yüce Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla sefer yürümüş ve kamu dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve üs bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, bağlantı ve beraberliğe etmen olmuştur. Gine benzeri şiarla bilcümle beraber yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, vatan için birçok evlatların martir olduğunu rapor ederek, “Tabii onlar, elbette bizler, tabii sizler bu yolda yürür iken aynı olmalı gönüller, ayrımsız olmalı ağyar, bire bir semaya kalkmalı ağyar.” dedi.

Erzincan Şehremini Bekir Aksun, ÇOKLUK Vakfı Umumi Başkan Vekili Hasan Sezgin bile programda birer müracaat yaptı.

Konuşmaların peşi sıra davetlilere banak dağıtıldı.Share: