“Eş Diş Hekimliği” uygulaması 3 tayyareci ilde başlıyor

Afiyet Bakanlığı, 0-12 yaş dallar üzere koruyucu kavşak ve diş sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi üzere Eskişehir, Kırşehir ve Karabük”te “Ocak Diş Hekimliği” modelini uçucu uygulama namına başlatacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bakanlıkça aynı süre önce üç uçucu ilde hayata geçirilmesi planlanan “Eş Diş Hekimliği” modeli ile ilgilendiren hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

Sülale hekimliği sistemi ile analog benzeri kabil olan “Ocak Diş Hekimliği”, evvel namına pilot ülke seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanacak. Bakanlık, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle alay malay bitmeme fail otama edici gaga ve diş sağlığı hizmetlerinin birlikte hele torunlar üzere önem haiz “koruyucu uç ve diş sağlığı” çalışmalarının kâin sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere kolay erişilmesi ve 0-12 gözyaşı aralığındaki cemi çocukların eğlenceli diş kontrollerinin yapılması cins olacak.

e-Bilek Damarı üzerinden izleme imkanı

Uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması amacıyla zir bina çalışmalarını birlikte sürdüren Bakanlık, randevuların Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilmesini planlıyor.

Sistemle antrparantez ebeveynler, 0-12 yaş arası çocuklarının birlik kavşak ve diş sağlığı tarama sonuçları ve izleme randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemlerine erken engelleme imkanı olabilecek.

Dişçilik Hikmet Idare Sistemi üç ilde ev diş hekimlerinin erişimine açıldı

Vekâlet, bu çalışmalarla birlikte diş hekimliği randevularının planlanması, diş hekimlerinin hastaların daha ilk yapılan tetkiklerine olağan tıpkısı şekilde erişebilmesine imkân tanıyacak Diş Hekimliği Bilgelik Idare Sistemi Projesini birlikte bitmeme ettiriyor.

Analiz, tasarım, yazılım ihya, imtihan ve eğitim çalışmaları tamamlanarak yayına alınan dizge, uçucu aplikasyon kapsamında Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te sülale diş hekimi olarak belirlenen kullanıcıların erişimine açıldı.

Share: