Eş ve ailesi bıçaklı saldırıda yaralandı, saldırgan kayınço erkin bırakıldı

Batman’da eşi vasıtasıyla ruhsal hüküm gören ve boşanma aşamasındaki eşinin kardeşi eliyle bıçaklı saldırıya uğrayan Mizgin C., saldırganın azade bırakılmasına reaksiyon gösterdi.

Boşanma aşamasındaki eşi İsmail Ü.’den psikolojik çaba gördüğü için hayatına akıbet vermeye müteharrik 25 yaşındaki Mizgin C., hastaneden taburcu edildiği 30 Nisan’da saldırıya uğradı. Batman site merkezinde Diyarbakır Caddesi Dört Defa Kavşağı’nda eşi ve kayınçosu tarafından bıçaklı saldırıya maruz artan, esen kolundan yaralanan Mizgin C.’nin annesi, babası ve amcaoğlu ise ölümsek darbeler aldı. O anlar asayiş kameralarına yansıdı.

4 kişiyi bıçaklayan şahsın elini kolunu sallayarak dışarda dolaştığını söyleyen Mizgin C., “Yaşadığım bıçaklı çevik öncesi eşimden 4 yıldır psikolojik çaba görüyordum. Sonsuz hakaretlere maruz kaldım. Eşimle tartıştım çare alıp intihar ettim. 2 dolaşma boyunca alçak bakımda kaldım. Sayrılarevi çıkışı kayınçom babamı arayarak gel kızını şike dedi. Ben gitmek istemedim oğlumun yanına gezmek istiyorum dedim. Bana hakaretler etti ve cebren taksiye bindirdi ve ailemi arayıp Batman şehir merkezinde kâin dört yola çağırıp ‘gelip kızınızı alın’ dedi. Ailem verilen adrese geldi. Amma olayın büyüyeceğini, bıçaklanacaklarını bilmiyorlardı. Planlı tıpkısı şekilde eşimin kardeşi Maşallah Ü. orda kendini sakladı. Eşim ve babam tartışmaya başlıyor. Maşallah Ü., saklandığı yerden çıkıp aracısız babamı bıçaklıyor. Babama ikinci tıpkı darbe vurmaya çalışırken ben araya girdim bıçak darbelerine köle maruz kaldım. Kolumda 3 bıçak yarası var. Aldığım bıçak darbeleri asap damarlarımı kesti ve imdi eskisi üzere kolumu kullanamayacağım. Maşallah Ü., 2 ay 5 dönem hapis yatıp hariç imdi. Bittabi bire bir yabanlık 4 kişiyi bıçaklayan adamı 2 ay hapisle cezalandırılıyor. Bu kadar niteliksiz mı? Devletimizin adaletine güveniyorum. Devletimiz, gereken cezayı Maşallah Ü., İdris Ü. ve İsmail Ü.’ye vermesini istiyorum. Elan hangi kadar kadınların akıl dökülecek, nereye büyüklüğünde kadınları öldürecekler. Hak yerini bulsun. Ego bir anneyim aynı annenin bir babanın evladıyım. 3 aydır evladımın hasreti ile yanıp tutuşuyorum. Hak cani adamı başıboş bırakıyor. 4 kişiyi bıçaklayan âdem elini kolu sallayarak dışarda dolaşıyor” dedi.

Mizgin C.’nin avukatı Mehmetşah Güzel ise “İddianame münhal amade değilken halen ayrımsız son alınmazken delilerin mecmu toplanmamışken, hastanenin kati raporları elan çıkmamışken Maşallah Ü.’nün mahkemece serbest bırakılmasını haddizatında çokta makul bulmuyoruz. Maşallah Ü.’nün boşaltma edilmemesinin elan uygun olduğunu düşünüyoruz. Tıpkı zamanda mahkemenin vermiş olduğu Maşallah Ü. ile ait kasten cerh suçunu kusurlu olduğunu düşünüyoruz. Kesten cerh suçu değil, “adam öldürmeye yönelik teşebbüsten” yargılanmasını düşünüyoruz. Çünkü kullandığı bıçak 13 santim kadar. 5 kişinin yaralanmasına sebep olduğu için bu adamın, kayırıcı öldürmeye teşebbüsten tutuklanma gerektiğini ve asla tahliye edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda gerekli girişimlerimizi yaptık. Mizgin C.’nin avukatı kendisine gerekse Batman İnsan Hakları Derneğinin ve gerekse baromuzun kadın haklarımızın yapmış olduğu çalışmalarla itiraz dilekçelerimizi sunduk. Maşallah Ü’nün tutuklanması üzere lüzumlu çalışmaları yapıyoruz. Dilekçelerimizi sıkça vermeye devam edeceğiz” diye niteleyerek konuştu. – BATMAN

Share: