Eşi Minimum Ücretle Müteharrik Sara Hastası Yalçınkaya: “Minimal Ücretle Geçiniyorum Diyenler Hile Söylüyor. Asgari Ücretle Geçim Olanaksız”

HISSE SENEDI DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’üstelik eşi minimum ücretle müteharrik epilepsi hastası Buket Yalçınkaya, geçim derdi yaşadıklarını belirterek, “Asgari ücretle geçiniyorum diyenler dalavere söylüyor, minimum ücretle kesim olamaz. Ego geçinemiyorsam kimse geçinemiyordur. Dolabımın içi doğrusu yersiz, hiçbir özdek alamıyorum. beherglas şeyi bakkala kaydettirmek zorunda kalıyorum çünkü elimde avucumda tek özdek bulunmayan. Sobam bulunmayan, odunum bulunmayan, kış geldi ne yapacağımı bilmiyorum. Oğlum üşüyor ‘anne ben üşüyorum’ diye niteleyerek battaniyeye sarılıyor. Oğlum dolabı açıyor, ‘anne gine mi zeytin’ diyor” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde etkili ve 7 yaşından beri tutarga hastası olan 29 yaşındaki Buket Yalçınkaya, 5 yaşındaki oğlu ve eşi ile minimal ücretle uyum çalışıyor. 1,5 yaşındaki kızını tutarak hastalığından 7 aylık oğlunu ise his rahatsızlığından kaybeden Buket Yalçınkaya, 5 yaşındaki oğlu ve eşi ile yumruk koşullar altında hayatına bitmeme ettiğini söyledi.

“KOMŞULARIMIZ KOLTUKLARINI SEVIMLI VERDİ”

Asgari ücretle geçinemediklerini anlatım eden Yalçınkaya, şöyle konuştu:

“6 almanak evliyim, eşim minimal ecir alıyor. Sakat eşinden eşimin 1 kesim oğlu var 15 yaşında, ona servet veriyor, eş kiramız var, akarsu faturam geliyor, elektriğim geliyor, bakkala yazdırmak zorunda kalıyorum çünkü asgari ecir bize yetmiyor. Asgari ücretle geçiniyorum diyenler domates dolması söylüyor, minimum ücretle kesim gayrimümkün. Ego geçinemiyorsam kimse geçinemiyordur. Dolabımın içi zaten yersiz, hiçbir molekül alamıyorum. her bir şeyi yazdırmak zorunda kalıyorum zira elimde avucumda hiçbir özdek bulunmayan. Sobam yok, odunum bulunmayan, kış geldi ne yapacağımı bilmiyorum. Oğlum üşüyor ‘anne ben üşüyorum’ diyerek battaniyeye sarılıyor. Komşularımız koltukları kişi verdi ‘buradan taşınırsanız geri alacağım’ dedi.

OĞLUM, ‘ANNE YİNE Mİ ZEYTİN’ DİYOR

Oğlumun kıyafetleri çak kıyafeti namevcut. Oğlum herhangi bir zaman yanıma geliyor dolabı açıyor ‘anne gene mi zeytin’ diyor bana. Ego istemez miyim gezip yiyip içip tozmak. Gezemiyorum zira oğlumu, eşimi, kendimi düşünüyorum, kira durumlarımı beherglas şeyi düşünüyorum. 6 yıldan beri ev değiştiriyorum, 10 kıta sülale değiştirdim zira bütünü de rahatsızlığıma illet olduğundan ufuk, dizge rahatsızım diyerek evden çıkarıyor. Aile sahipleri ‘sen rahatsızsın çocuğun ağlıyor, bağırıyor’ diyerek evden çıkarıyorlar. Sonradan de ‘kızımı oturtturacağım siz çıkın’ diyerek kovuyor kadar çıkartıyorlar. Harıldamak istiyorum ama erinçsiz olduğumdan yağlık hisse senedi veren bulunmayan, çünkü züğürt olursun başımıza ağrı olursun diyorlar.”

Share: