Eşine arkalama üzere başladığı göçüm şoförlüğü, mesleği oldu

Muğla’nın Fethiye ilçesinde eşine yardım etmek amacıyla başladığı taksi şoförlüğü Fatma Yaşar’ın (45) mesleği oldu. Fethiye’nin ‘Şoför Nebahat Ablası’ adına tanınan Yaşar, alelhusus turistlerin gözdesi oldu.

Usta oyunca Fatma Girik’in canlandırdığı sürücü Nebahat karakteri, Muğla’nın Fethiye ilçesinde esas oldu. Fethiye’dahi hayat dolu 45 yaşındaki Fatma Yaşar, eşine yardım etmek amacıyla başladığı taksi şoförlüğü mesleğini 9 yıldır, zat taksisi ile sürdürüyor. 26 yıldır sürücüsü belgesine erbap olan ve eşine destek olmak üzere gündüzleri direksiyon başına güzeşte Yaşar, çokça sevdiği göçüm şoförlüğü mesleğini bırakamadı. Fethiye’nin güdücü Nebahat Ablası adına tanınan Yaşar, 9 yıl evvel özlük taksisine geçerek, değme dönüş onlarca insanın ulaşımını sağlıyor. Domestik ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen ve mesleği haline dönüşen taksi şoförlüğünü çok sevdiğini ifade fail Yaşar, sabahın erken saatlerinden itibaren yönelteç başına geçerek ekmeğini kazanıyor.

Eşiyle birlikte göçüm şoförlüğünden kazandıkları parayla 2 kızını okuttuklarını tabir eden Fatma Yaşar, ‘Sarı kızım’ dediği taksisiyle bugüne kadar hiç ceza yemeden mesleğini sürdürüyor. Çoğu ahit taksiye binen müşterilerinin şaşırdığını tamlayan Fethiye’nin güdücü Nebahat Ablası, “Taksicilik mesleğine gündüzleri eşime müzaheret ederek başladım. Eşim çalışıyordu. Ona bindi kasıtlı gündüzleri ego, geceleri eşim çalışıyordu. 9 seneden beri dahi ayrı ayrı taksicilik mesleğini sürdürüyoruz. Bu taksicilik mesleğini imdi rical yaptığı üzere çoğu müşterilerim şaşırıyor. Kimi Zaman ‘abi şuraya gideceğiz’ diyorlar ve beni görünce ‘aaa bayanmış’ diyorlar. Ama dikkatlerini çekiyor. Foto çekip toplumsal medyalarında paylaşıyorlar ve beni etiketliyorlar. Mesleğimi seviyorum, iyice ayrımsız yer edindik. Alelhusus Fethiye’deki başkaları benimle çok ilişik. Ukrayna ve Rus müşterilerimin çocukları seçkin yere benimle gidiyorlar” dedi.

“Taksicinin emekliliği gayrimümkün”

Göçüm esnafı marifetiyle birlikte çok müstehap ve 26 almanak sürücülük hayatında hiç gidiş geliş cezası yemediğini belirten Yaşar, eşiyle gelişigüzel kesintisiz müşterilerine bildirme gür şekilde hizmet vermenin karşılığını aldığını söyledi. ara sıra zorlandığı anların birlikte olduğunu sözlerine ekleyen Yaşar; “Bu meslekte gâh zamanlar zorlandığım oldu ayrı ayrı insanlar değişik tavırlarla karşılaştığım oldu. Ama hepsiyle mücadele ederek buralara geldik. Mesleğimi çokça seviyorum. Özellikle mesleğe başladığım andan itibaren Fethiye’birlikte adeta tabuları yıktığıma inanıyorum. Emekliliği düşünmüyorum. Zaten taksicinin emekliliği olmaz. Bu mesleği yapınca yani taşıtçı koltuğuna oturunca, variyet boyu işlemek zorunda kalıyor adam. Zira, bu çığır adeta sevi işi. Ayrımsız de işini çokça sevenler bırakamazlar. Bana ihvan önceden bilcümle hakeza söylüyorlardı ama siktirici doğru söylüyorlarmış. Bu mesleği bırakasım hiç namevcut . Kendimi bereketli hissettikçe bu mesleği ölene büyüklüğünde yapacağım” dedi.

“Onu on paralık unutamıyorum”

Himmet aşkıyla bu işi sürdürmeye azimli olduğunun altını çizen Yaşar; “Kazancımız şu dakika yetmiyor. Çünkü rastgele madde yükseldi, incitici pahası oldu. Uzlaştırıcı bakıma sokuyoruz ve bir anda küsurat fiyatlarla bu arada kazancımız de uçuyor. Mesleğimiz çokça adamakıllı bir çığır amma iyicene bir alacak elde edemiyoruz. İlerleyen zamanlarda ihtimal bu artışlar güzelleşir ve bizleri mutlu valör. Müşterilerin bazıları fiyatları haddinden fazla bağan buluyor ve elan efdal olmalı diyor. Bazıları dahi taksimetrenin artması lazım diyor amma yeniden da bizi tercih ediyorlar. Mesleğin bildirme güvenli kısmı yani püf noktası ise alıcı araçtan inerken araçta küsurat tıpkı özdek var mı diyerek bakarız. Bu benim hem üstelik eşimin huyudur. Şayet unutulduysa sahibine ulaşırız süratle. Benzeri küşayiş telefon unutulmuştu ve telefonu azrail uzaklaşmadan teyit ettim. Benim boynuma sarılıp teşekkürname ettiğini biliyorum. Onu tek unutamıyorum. Ayrıca yabancı birisiydi onun her şeyi o telefondaymış” dedi.

“Gelişigüzel avrat ayaklarının üzerinde durabilmeli”

Herhangi Bir dolaşma yönelteç sağlayarak ekmek parasını kazandığı taksisini ‘soluk kızım’ diye seslenen Yaşar; “Taksime tek zaman taksi demem, ‘Sarı kızım’ derim. Ehliyetimi 1996 yılında aldım ve 9 seneden beri ‘zerrin kızımla’ bitmeme ediyorum. Herhangi Bir çevrim solgun kızımla yollarımıza devam ediyoruz. Cenabıhak tekerimize taş değdirmesin. Her kadın, ayaklarının üzerinde durabilmeli. Kadınlar yerine tek zaman ben yapamayacağım demesinler. Kişi ayaklarının üzerinde dursunlar. Ayrımsız sefer henüz kadınlarımızın gününü kutluyorum” dedi. – MUĞLA

Share: