eskiden UEFA’da maça çıkan Karabükspor, BAL Ligi’nden düşürüldü

ESKIDEN Süper Loda’üstelik başarılarından söz ettiren ve UEFA Avrupa Ligi’nde ülkeyi baziçe eden Kardemir Karabükspor lehçe acemi lige düşürüldü.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Kardemir Karabükspor’un Lehçe Acemi Liginden de (BAL) düştüğünü zar etti. Bölgesel Toy Ligi 5. Grupta saha kayran Kardemir Karabükspor, ligin evvel iki maçında sıkışık iki hafta çıkmadığı üzere TFF yoluyla BAL liginden düşürülmesine değişmeyen verildi.

TFF tarafından yapılan açıklamada, “Kardemir Karabükspor Kulübü 02.10.2022 tarihinde Karabük İdmanyurdu Spor ile oynanması gereken Bölgesel Idmansız Ligi 5. Gurup, 1. Devir, 1. hafta müsabakası ile 09.10.2022 tarihinde Kavaklıdere Spor ile oynaması gereken, Bölgesel Idmansız Ligi 2. hafta müsabakası koyulmak amacıyla ikinci defa yarışma saatinde sahada amade bulunmayarak, talimatlara marjinal harekette bulunması nedeni ile Türkiye Futbol Federasyonu Dünkü Sıkı Düzen Oturmuş Başkanlığı’nın 12.10.2022 ruz ve 7 mahdut toplantısında ( 3-0 ) hükmen mağlubiyet cezası ile gelişigüzel, bire bir zir lige düşürülmesi cezası kararı verildiğinden, fikstür gereği 2022-2023 sezonunda oynaması müstelzim tüm Bölgesel Mektep Çocuğu Takım müsabakalarında (3-0) hükmen fersude, rakip takımları ise (3-0) hükmen galip sayılacaklardır” denildi.

Lige katılma ücreti da dümbelek ödenmeyecek

TFF, yaptığı açıklamada Karabükspor’un paydaşlık ücreti olan 28 bin liranın birlikte kalın kafalı iadeli edilmeyeceğini belirterek, “Ayrıca, 2022-2023 Sezonu Bölgesel Toy Loda Statüsünün 3. maddesinin 6. Fıkrasının; “BAL’a katılacak olan kulüpler, ortaklık ücreti olan 28 bin TL’yi akçe namına TFF namına yırtmak zorundadır. Ortaklık ücreti zaman sonunda kulüplere reddetme edilir. Ancak takımın grupların belirlenmesinden sonradan ligden çekilmesi, çıkarılması veya domestik tıfıl kümeye indirilmesi hallerinde iadeli edilemez. Sıkı Kurulları tarafından nakdî ceza verilen kulüpler borçlarını ödemedikleri taktirde, bu düyun sezon bitiminde ilişkin kulüplerin TFF adına nakdi olarak yatırdıkları 28 bin TL’lik paydaşlık ücretinden kesilir. “Hükmün göre Kardemir Karabükspor Kulübü’nün Federasyonumuza yatırdığı ortaklık ücretinin gelir kaydedilmesi için vacip işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir” denildi.

Karabükspor’un tarihî başarıları

Türkiye’nin önceki dokunaklı sanayisi olan KARDEMİR’dahi çalışan işçiler vasıtasıyla 1969 yılında kurulan Karabükspor, tarihinde bire bir posta Türkiye’yi 2014-2015 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde kaşkariko ika şansı yakalamıştı. Süper Loda’üstelik 10 sezon savaşım fail kırmızı-mavili takım, 6 sezon 3. ve 2. Grup’in çeşitli gruplarında, 34 zaman 1. Küme’de savaş etti. Anadolu’bile ilk kez tıpkısı kaza takımı yerine 1993 -1994 sezonunda 1. Küme (bugünün Süper Ligi) ile tanışan Kardemir Karabükspor bir mevsim 2. Lige düştü. 1997-1998 sezonunda yeniden Süper Takım’e yükselen al-mavili kadro, 2 sezon sonra yeniden 2. Yığın’e düşmüştü. 11 yıl sonradan yeniden Süper Grup’e hayat başarısı sağlayan Karabükspor, 5 sezon boyunca bu ligde kalmayı başardı. 2013- 2014 sezonunda ligi 50 nokta ile 7. sırada tümler kırmızı-mavililer, tarihinde ilk kez Türkiye’yi UEFA Avrupa Ligi’nde baziçe ika hakkı elde etti. 2014 -2015 sezonunda ligi 28 puanla 16. tam bitiren Karabükspor, uzun aradan bilahare yeniden 1. Lige geriledi. Bire Bir zaman sonra Süper Lig’e yeniden merhaba diyen semavi ızdırap, 2 sezon sonra yaşadığı kazançlı sıkıntıların arkası sıra önceki 1. Kütle’e arkası sıra ise sırasıyla 2 ve 3. Loda’e kadar düştü. TFF 2. Tomar Kırmızı Grup’ta 2019-2020 sezonunu 6 fakül ile ligin serencam sırasında tamamlanmasına karşın dünyada yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle grup düşme olmaması zımnında Karabükspor benzeri sene elan tıpkısı ligde savaş etti. Al-mavililer, 2020-2021 sezonunu birlikte 3 puanla son tam tamamlayarak TFF 3. Lig’e düştü. 2021-2022 sezonunda ise TFF 3. Loda 3. Grup’ta aldığı 4 puanla Lehçe Toy Lig (BAL) Ligi’ne düşen Karabükspor BAL Ligi’nde iki karşılaşma sıkışık maça çıkmadığı amacıyla yerel saftirik lige düşürüldü. – KARABÜK

Share: