Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının adli yıl kıymetlendirme toplantısı yapıldı

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca adli yıl yorum toplantısı düzenlendiği bildirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya bakarak, Adliye Konuşma Salonu’nda düzenlenen toplantıya Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yüksek Yeldan, Hak Komisyonu Başkanı Arif Hamdi Çökek, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri Mehmet Hususi, Yunus Abdullah Tokgöz, Ayhan Gökalp, Çekişme Tığ ile adliyede görevli cumhuriyet altını savcıları ve cumhuriyet altını başsavcılığı personeli katıldı.

Başsavcısı Ali Yeldan, toplantıdaki konuşmasında, site halkına aklı başında ayrımsız hak hizmeti sunmanın hüküm çalışanlarının bildirme ana görevi olduğunu hatırlattı.

Adalet arayan, suça sürüklenen, istismara, şiddete uğrayan füru ile şiddete uğrayan kadınların soruşturma sürecinde adalete erişimlerini kolaylaştırmayı, ikincil örselenmelerin önüne geçilmesini hatırlamak istediklerini belirten Başsavcı Yeldan, şöyle bitmeme etti:

“Karı içi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi ve tekrarlanmaması amacıyla değme başvuruyu özenle kaydetmeliyiz. Şikayetin nedenleri ve çözümleri hususunda ruhiyat, sosyal bakım ve eğitim bilimi alanında eğitim almış uzmanlarımızın görev yaptığı adli destek ve kıygın bakım biriminden anlatım ve görüş alarak soruşturmaları yasaklayıcı ve apotr tedbirlerle, olaya başmaklık seçme adli taharri uygulamalarıyla; suç mağdurlarının ilkin hayat hakkı olmak için birlik doğruluk ve özgürlüklerini koruyacak şekilde yürütmeliyiz.”

Toplantıda açıklayan verilere bakarak anket bürosunca 2021-2022 adli yılında 61 bin 864, Aile İçi Hız Suçları Soruşturma Bürosunda 3 bin 826, Yıldırı ve Anayasal Suçları Soruşturma Bürosunda 982, Eroin, Kaçakçılık ve Tevhit Taksirat Anket Bürosunda 3 bin 67, Yavru Suçluları Soruşturma Bürosunda 2 bin 964, Dizi Film Muhakeme Usulü Anket Bürosunda 2 bin 786, Uzlaştırma Bürosunda 5 bin 342 ve Bilişim Suçları Bürosunda 1606 dosya karara bağlanırken İlamat ve İnfaz Bürosunca da 58 bin 520 dosya uygulama edildiği belirtildi.

Adli Destek ve Kıygın Hizmetleri Müdürlüğünce de 2021-2022 adli yılı içre 205 hayat dosya açılmadan bilgilendirildi. Ceza Entelekt Bindi Bürosunca 687 toplumsal inceleme raporu hazırlanırken, 446 kişinin ifadeye girildiği, Ahbaplık Müdrike Destek Bürosunca 1100 sosyal inceleme raporu düzenlenip 43 dosyada ifadeye girildiği aktarıldı.

Toplantıdan sonradan Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü marifetiyle sosyete ortamında denetleme ve takibi yapılan yükümlülere, iyileştirilmeleri ve topluma kazandırılmaları üzere yersiz ant faaliyeti kapsamında verilen ebru sanatı, çerge taş pentür eğitimi sürecinde hazırlanan bez çantalar, taş boyamalar, tepsiler, oba ve ebru mahsulat Eskişehir Adliyesinde sergilendi.

Sergiyi, Vali Erol Ayyıldız ile gayrı ilgililer bu arada gezdi.

Share: