Eskişehir domestik: Toprağın Sanatçıları Eskişehir’de

Tepebaşı Belediyesi aracılığıyla düzenlenen ve birçok etkinliği bünyesinde barındıran Arsıulusal Eskişehir Pişmiş Yer Sempozyumu’nun 15’incisi başlıyor. Sempozyuma katılan sanatçılar, Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç’ı musahabe etti.

Tepebaşı Belediyesi aracılığıyla konsepti ve çeşitliliğiyle dünyada çabucak Eskişehir’birlikte planlı Arsıulusal Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 15’incisi, 5-17 Eylül 2022 tarihleri beyninde gerçekleştirilecek.

Sempozyum bu yıl birlikte sanat etkinlikleri, sergiler, sanatçı sunumları ve torna yarışmalarına sülale sahipliği yapacak.

Öte yandan, umum emeği ürünler koca noktaları, çocuk oyun parkı, yemek yarışmaları, konserler ve çocuk atölyeleri dahi Eskişehirliler’e müzakere dolu eyyam yaşatacak.

SANATÇILAR ESKİŞEHİR’E GELDİ

15’inci Uluslararası Eskişehir Pişmiş Yerey Sempozyumu bu sene Türkiye’nin birlikte Romanya (Delia Maxim), Küba (Martha Jimenez), İtalya (Massimo Pistone) ve Güney Kore’den (Kim Yong Moon) sanatçıların katılımı ile düzenleniyor.

Sempozyuma Türkiye namına İbrahim Vefa İrdelp, Kaynak Baklan, Necati Seydi Ferahoğlu ve Kaan Canduran katılıyor.

Sempozyum için Eskişehir’e mevrut sanatçılar, geçmiş namına geçmiş sempozyumlarda ortaya sâdır ve ayan alanlar ile uray hizmet binasında sergilenen eserleri inceledi. Sanatçılar ve sempozyumun danışma danışmanı Prof. Bilgehan Uzuner, Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç’ı bile makamında musahabe etti. Sanatçıları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Komutan Ataç birlikte kentin konuşma birikimine sağlayacakları katkılar amacıyla birlikte şimdiden teşekkür etti.

“DÜNYA ÜLKELERİNDE SAYILI SEMPOZYUMLARIN İÇİNDE”

Konuk sanatçılar ise sempozyum ile ait düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

-İbrahim Vefa İrdelp: “Arsıulusal Eskişehir Pişmiş Yer Sempozyumu, Türkiye’yi bırakın, dünya ülkelerinde sayılı sempozyumların ortamında. Berenarı prestijli ve sanatçıların gelmek istediği ayrımsız etkinlik. Çok güzelce işler yapılıyor, akademik açıdan ve seramik camiası zarfında berenarı prestiji erdemli ayrımsız bilgi şöleni. Eskişehirlilerin hepsini sempozyuma bekliyoruz. Şehrin sanatsal kimliğine ulama sunan tıpkısı aktiflik.”

-Necati Seydi Ferahoğlu: “Öncelikle çok heyecanlıyım. Aynı şehirde, bu kadar ince süreli tıpkısı sosyal etkinliği, sanatsal faaliyeti gitmek haddinden fazla edisyon. Bunu başarmak dahi çokça şişman bir azim, pahal gerektiriyor. Iyice işler çıkacağına inanıyorum. Eskişehirlilerin katılacağını düşünüyorum. Eskişehirler çokça evire çevire benzeri şehirde, sosyal ameliyat ile zenginleştirilmiş bire bir hayat sürüyorlar, bu açıdan çok şanslılar.”

-Kaynak Baklan: “Çokça bahtiyar oldum. Şehri ziyaretlerimde eserleri görüyordum. Bütün içimde olan aynı istekti, eserlerim Eskişehir’dahi kamusal alanlarda sergilensin istiyordum. Halkın, akademi ve konferans camiası ile bütünleştiği tıpkı aktiflik. Her özdek şehirle bağırsak içe yaşanıyor. Eskişehir halkını çalışma alanlarımızı, sergilerimizi görmeye çağırma ediyoruz. Başkanımıza de emekleri, daveti, özverisi üzere çok teşekkürname ediyorum.”

-Kaan Canduran: “Kamusal sanatta Türkiye’de sınırlanmış örneklerden biri burası. Bu büyüklüğünde muhtelif sanatçının bir arada buluşturulması, çok tehlikeli ve bol bire bir aranjman. Eskişehirliler, Türkiye’deki bir nice ilden henüz şanslılar. Ankara’bile, İstanbul’dahi bu büyüklüğünde kamusal eserin bire bir arada olduğu her semt, belediye namevcut.”

AÇILIŞ TÖRENİ 5 EYLÜL’DE

Bu yılki sempozyum hayatını kaybeden Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Melih Uğraş ve Endel Şirketler Grubu Yapı Malzemeleri Grubu Başkanı ve Yönetim Kurulu Komutan Vekili Sulh Y. Özaydemir’e adandı.

Arsıulusal Eskişehir Pişmiş Yer Sempozyumu’nun küşat töreni, 5 Eylül Pazartesi haset saat 18.30’bile Hitit Çarkıt Üretimevi alanında gerçekleşecek. Törenin ardından Bülent Özdemir ve Mavi konseri, Eskişehirliler ile buluşacak.

Share: