Eskişehir Kent Hastanesinde tuluk mide ameliyatlarına başlandı

Eskişehir Şehir Hastanesi bünyesinde kısaca 4 yıldır hareketlilik gösteren Obezite Merkezi’nde hastalara şişman göden ameliyatları uygulanmasına başlandı.

Merkezde takibi süren ve 22 yıldır obeziteyle uğraş eden iki bala annesi 41 yaşındaki Emel Yağın, liyakatli sabık ameliyatının ardından düzelme sürecini geçiriyor.

Yağın, 119 kilo ağırlığında girdiği ameliyatın arkası sıra 10 günde 115 kilograma geriledi.

Hastanenin Cerrahi Onkoloji ve Umumi Cerrahi Uzmanı Dr. Mustafa Tercan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yağın’ın faaliyetler sonrası benzeri ayda 10 kilo vermesini hedeflediklerini söyledi.

Hastanın mukteza işlemlerinin ardından tekmil işkembe ameliyatına değişmeyen verdiklerini belirten Tercan, “Beden kütle endeksi kısaca 49 civarındaydı. Umumi durumu gayet ferah. Kendisini taburcu ediyoruz. Artık bu şekilde hastanemizde obezite ameliyatlarını başlatmış olduk, devamında bile bakım sunmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Tercan, alelumum üst kitle endeksi 40’ın üzerinde olan hastalara cerrahi operasyonu akıllıca bulduklarını dile getirdi.

Obezite merkezine başvuran hastaların çokça şümullü değerlendirmeye tabi tutulduğunu nâkil Tercan, “Öncelikle perhiz ve spor kadar sair otama programları uygulanıyor. Eğer bunlardan akıbet alınamazsa yahut hastanın arttırma şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi ekleme bulguları varsa bu hastaları daha er operasyonla iyileştiriyoruz.” diyerek konuştu.

“Çocuklarıma gençliğimdeki halimi belirtmek istiyorum”

Emel Yağın ise obezite merkezine tahminî 3 yıl ilk kaydolduğunu anlattı.

Merkezde takibine başlanmadan önceki kilogram alıp verdiği dönemler olduğunu rapor fail Yağın, şunları kaydetti:

“Burada çok temiz verili ve eş ortamı kadar bir yassı var. Ruh Bilimci ve diyetisyenler benzeri kol kabil çalışıyor. Kendi şartlarımdan çevre başaramadığım amacıyla böyle tıpkı cerrahi müdahale düşünüyordum ama haddinden fazla korkuyordum. Seçme şeyden önceki güler yüzleri, gönülden yaklaşımları ve babacan davranışlarıyla tek gözümü kırpmadan ameliyata girdim. Çokça başarılı bir cerrahi müdahale yaptılar. Cenabıhak razı olsun. Yıllardır müthiş bire bir kilo sorunu yaşıyorum. Hele bu yaz yaşadığım büyüklüğünde on paralık yaşamadım. Imdi oturamıyordum, kalkamıyorum ve koku alamıyordum. İnanın ağırbaşlı bakımda bile kendime geldiğimde, o üzerimdeki iyon gittiğini hissettim. Elbette ki balkı ve ağrı sızı olması normal. Şu anda haddinden fazla mutluyum ve neşeliyim. Hedefim 60 kilogram. Bundan sonraki desteklerini da seçme ant bekliyorum. Herhangi Bir ant yanımda olduklarını bana hissettirdiler. Bundan Sonra çocuklarıma gençliğimdeki halimi afişe etmek istiyorum, geçmiş hedefim bu.”

Share: