Eskişehir olgun: Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Etkinliklerinde Sinan Meydan Söyleşisi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı üzere düzenlediği etkinlikler kapsamında tarihçi edip Sinan Yer Eskişehirliler ile buluştu.

Haller Gençlik Merkezi’ndeki, “Eskişehir’den İzmir’e 100. Yılda Halas Savaşı” mevzulu musahabe ve imza günü aheste bire bir katılımla düzenlendi. Yapılan söyleşi öncesi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Ziyalı Ünlüce, tarihçi Sinan Düz’ı Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti. Ünlüce, Sinan Düzlük ve söyleşiye balaban ilişki gösteren Eskişehirlilere teşekkür etti.

“DÜŞMANI DURDURABİLECEĞİMİZİ BU TOPRAKLARDA, ESKİŞEHİR’DE GÖRDÜK”

Söyleşide konuşan tarihçi Sinan Saha ise Eskişehir’in kurtuluş savaşındaki nazik rolüne dikkat çekti. Meydan, “Olağanüstü tıpkısı mücadele ile Eskişehir düşman işgalinden kurtarılmıştır. Ev 1919’de Eskişehir, İngiliz işgaline uğradı. Sayıları fazla olmayınca onları buradan çıkmaya zorladık. Ama 21 Temmuz 1921’de Yunan orduları Eskişehir’i ele geçirdi. Eskişehir ile gelişigüzel Afyon ve Kütahya da işgale uğradı. Eskişehir 1,5 yıl kadar zaman ağladı. 1919-1922 yılları ortada 5 büyük muharebenin 3 tanesi Eskişehir bölgesinde oldu. İlk el Yunan ordusunu burada durdurduk. 1. İnönü Savaşı haddinden fazla önemlidir. Düşmanı durdurabileceğimizi bu topraklarda, Eskişehir’de gördük. Eskişehir halas sürecinde ayrımsız direnç noktası, tıpkı sembol kenttir. Eskişehir kabil çok özel bire bir kentte yaşıyorsunuz. Antagonist işgalinden kurtuluşun 100. yılı kutlu olsun” dedi.

Söyleşi böylecene Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Işıklı Ünlüce, günün anısına müverrih yazar Sinan Saha’a Atatürk portresi ve teşekkür plaketi verdi. Daha sonra Sinan Kayran, imza günü etkinliğinde kitapseverlerle buluştu.

Share: