Eskişehir’de Ferişte Mosso konserini 50 bin emanet izledi

ESKİŞEHİR’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü kutlamalarında hanende Ferişte Mosso tayf aldı. Kısaca 50 bin kişinin izlediği konserde söylediği şarkılarla hayranlarını coşturan Ferişte Mosso, “Aynı periyot eteğimizin boyuyla, rujumuzun rengi ve kahkahamızla, başörtümüzle yargılanmadığımız, banal yekpare anlamı ile özgürcesine karı olabildiğimiz, katledilmediğimiz, taciz edilmediğimiz, yol görmediğimiz eyyam görüntü ediyorum” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yoluyla kombinasyon edilen konserde ünlü şarkıcı Ferişte Mosso, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü kutlamalarında kapsamında Sazova Parkı’nda sahneye daha çok. Kısaca 10 bin metrekarelik kategorik alanda yapılan konseri 50 bin gönül izledi. Kent merkezinden Sazova Parkı’ndaki konsere katılmak isteyenler kilometrelerce anahtar kuyruğu oluşturdu. Konsere üzerinde beyaz zehir askılı payet elbiseyle çıkan Melek Mosso, Keklik Kabilinden isimli şarkısını şiddete uğrayan ve katledilen hep kadınların ruhlarına ihsan ettiğini ifade ederek, “Söylediklerimin altı tek antlaşma yersiz değildir. Size bunu göstermek isterim. Ego bu türküyü hep konserlerimde zamanında, günümüzde ve maalesef gelecekte taciz edilen, şiddete uğrayan ve katledilen bütün kadınların ruhlarına ödül ediyorum. Bir dönme eteğimizin boyuyla, rujumuzun rengi ve kahkahamızla, başörtümüzle yargılanmadığımız, amiyane parçalanmamış anlamı ile özgürcesine avrat olabildiğimiz, katledilmediğimiz, taciz edilmediğimiz, hız görmediğimiz günler hayalet ediyorum. ve o eyyam amacıyla üzüntü söylemekten, üretmekten, konuşmaktan asla ve katiyen vazgeçmeyeceğim, bilesiniz” dedi.

‘ESKİŞEHİRLİLER BU AKŞAM TARİH YAZDI’Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen ise 50 binin üstünde seyirci ile tahammülfersa benzeri dinleti yaşandığını söyledi. Melek Mosso’ya sahnede çiçek veren Büyükerşen, “Bu çoluk çocuk ayrıntılı zamandır benim başımın etini yiyorlar. Ferişte Mosso dahi Ferişte Mosso. İlla onu getir diyorlardı. Siz Türk konuşma dünyasında gökyüzünde dolaşan kanatsız aynı meleksiniz. Gençleri kıramazdım, üstelik sizi temyiz etmek şerefine dahi başarmış olalım dedim. Görüyorsunuz burada 50 bin kişiden çok peyrev var. İyi ki geldiniz, bu Eskişehirli canlı hemşerilerim bu akşam sizinle tarih yazdılar. Ferişte karı gökten indirdik amma Eskişehir trafiği birlikte madun peş oldu” dedi.

Kestirmece 2,5 saat sahnede kalarak söylediği şarkılarla hayranlarını coşturan ve sahnede oynayan Melek Mosso, konserini İzmir Marşı ile tamamladı.Share: