Eskişehir’de Kıraç’la Kurtuluş Coşkusu

Tepebaşı Belediyesi, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümüne özel bire bir dinleti düzenledi. Müstehap sanatçı Kıraç, ezgi ve marşlarını binlerce Eskişehirli ile birlikte söyledi. Gecede Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran vatandaşlara seslenen Komutan Ataç, “Zaferi kazananlar kutlar, kazanamayanlar kutlayamaz. Tıpkı yüzyıl ilk üstelik kutlayamadılar, demincek birlikte kutlayamayacaklar” dedi.

Eskişehir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü Tepebaşı’nda yüzü sıcak sanatçı Kıraç’ın konseri ile kutlandı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nı dolduran binlerce Eskişehirli, ellerinde Türk Bayrakları ile Kıraç’ın seslendirdiği üzüntü ve marşlara bilcümle bire bir ağızdan haremlik etti.

BAŞKAN ATAÇ: “ZAFERİ KAZANANLAR KUTLAR”

Konserde sahneye çıkarak alandaki Eskişehirler’e seslenen Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç, şöyle konuştu:

“Sevgili dostlar, 2 Ilkgüz bizler amacıyla haddinden fazla kebir. Eskişehir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun üzerinden mecmu tıpkı çağ geçti. Bilcümle bu arada, yer iyice şekilde layığı ile kutlayalım istedik. Bu kutlamada ki tamam dediğimizde, bağımlı eskimeyen dostumuz Kıraç peki. Kıraç derin bir Atatürkçüdür, laik cumhuriyete inanan, ihtilalci benzeri arkadaşımızdır. Zaman bize bu kutlamada destek olan Hisarlar firmasına bile çok teşekkürname ediyorum. Eskişehir’in kurtuluşu, 30 Ağustos Utku Bayramı’ndan sonraları dirimsel. 1 Eylül’de Dumlupınar’da Atatürk, ‘Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, ileri’ emrini veriyor. Bu şekilde Eskişehir’imiz de gayrı vilayetlerimiz ile gelişigüzel vareste oluyor. Zaferi kazananlar kutlar, kazanamayanlar kutlayamaz. Aynı yüzyıl önceki dahi kutlayamadılar, demincek dahi kutlayamayacaklar. Bu geceleyin kişmiri bulutları dağıtalım, yolumuz celi olsun.”

Henüz bilahare Komutan Ataç ve Hisarlar Makine Çok Ortaklı Şirketi Umum Müdür Yardımcısı Yasin Sayar, Kıraç’a teşekkürname ederek çiçek ve Atatürk biblosu ihsan etti.

“BİZ ATATÜRK ÇOCUKLARIYIZ, CUMHURİYET’İN EVLATLARIYIZ”

Artist Kıraç bile “Ahmet Başkanımız çok sunturlu konuştu. Bu pir, şerif günde burada olmaktan çokça mutluyum. Sanatı ile estetiği ile dünyada çıktı çok makro tıpkı site Eskişehir. Ahmet Başkanımızın bile Yılmayan Hocamızın dahi katkıları çok balaban. Bu akşam Tuna Nehri’ni dahi İzmir Marşı’nı de gelişigüzel söylüyoruz. Bu anlayanlar amacıyla tıpkısı mesajdır. Hepsi bizim arkadaşlar. Bizi şarkılar, türküler üzerinden kimsenin ayrıştırmasına müsaade vermeyeceğiz. Biz Atatürk çocuklarıyız, Cumhuriyet’in evlatlarıyız. Kâffesi bizim” dedi.

Kıraç, gecede Endamın Yeter, Yıllar Sonraları, Senden Apayrı, Kerkük Zindanı, Ahit, Çağ ve Gül, Gülpembe, Onarımcı Çırağı kabilinden eserlerin birlikte İzmir Marşı’nı birlikte Eskişehirliler için seslendirdi.Share: