FABRİKADA ZEHİRLENEREK HAYATINI KAYBEDEN 3 İŞÇİ AKIBET YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

BOLU’nun Gerede ilçesinde, bire bir jelatin fabrikasında arıtma valf odasındaki vanayı kontrol amacıyla gittikten bilahare sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 iştirakçi ilçede planlı cenaze töreninin ardından serencam yolculuklarına uğurlandı. Gazdan etkilenen ayrıksı iştirakçi Enes Kayış’ın ise dirimsel tehlikesi bitmeme ederken, olaya müdahale ederken etkilenerek hastanelik olan 3 itfaiye aracı eri de hastanede taburcu oldu.

Olay, evvel saat 22.50 sıralarında Gerede Tevhit Uran Bölgesi’nde bulunan ayrımsız jelatin fabrikasında meydana geldi. Akşam vardiyasında çalışan işçilerden biri, fabrikanın arıtma bölümünde mevcut vananın kontrolünü yarmak amacıyla alana girdikten sonra dışarıya çıkamadı. Durumu fark fail diğer 3 faaliyet arkadaşı elan art arda arıtma alanına girdikten sonradan çıkamadı. Fabrikada etkin değişik işçiler, durumu 112 Müstacel Davet Merkezi’ne haber verdi. Olay namına afiyet, polis, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri gönderme edildi. İtfaiye ekipleri, dökülmüş halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Keyif ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Mutlu Karataş(31), Yasin Başyiğit(23) ve Emrah Bahir’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİ

Zehirlenen diğer iştirakçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Enes Kayış’ın durumunun vahim olduğu, entübe edildiği ve hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İTFAİYE ERLERİ TABURCU OLDU

Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde işyar 3 itfaiye aracı eri bile, içeriye müvellidülhumuza tüpleriyle girmelerine rağmen sızan gazdan etkilenmişti. Gerede Ululuk Hastanesi’nde otama altına alınan itfaiye aracı erleri Ramazan Tip, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Ölmez tedavilerinin ardından taburcu oldu.

3 MESAİ ARKADAŞI YANINDA UĞURLANDI

Olayda hayatını kaybeden Bahtiyar Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz üzere, Gerede ilçesinde kâin Yıpranmamış Camii’bile cenaze namazı kılındı. Törene, hayatını kaybeden işçilerin yakınlarının beraberinde Bolu Valisi Erkan Tığ, Bolu Mebus Fehmi Küpçü, Gerede Şehremini Mustafa Allar ve çok sayıda vatandaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Bahtiyar Karataş Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit bile Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Bahir’in cenazesi ise eşinin memleketi olan Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.

ADLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Bu arada olayla ait Gerede cumhuriyet savcılığı yoluyla başlatılan soruşturma sürüyor. Sızıntının sebebi ve olayda ihmalin olup olmadığıyla ilgilendiren degaje yetenekli anket devam ediyor. Bu kapsamda polis güçleri aracılığıyla fabrika tün vardiyası amiri ve üretimevi müdürü, bunun birlikte olayın bütün tanıklarının ifadeleri makbuz.Share: