Felçli ‘Dost’un evi, Meclis

Mefluç ‘Arkadaş’un evi, Sedir

ISPARTA’birlikte kürekle beline vurulması sonucu art ayakları felç olan pili cinsi köpeğin bakımını, Ankara’de cerrahi müdahale edilerek örümce takılmasının ardından Türkiye Nazik Kavim Meclisi (TBMM) Siper Kat Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Bacanak’ adı sunulan, özel günlerde hane ve ceket giydirilip, kravat takılan köpek, Meclis’in maskotu oldu.

Kırma cinsi köpek, kestirmece 3 sene önce Isparta’bile kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Kayırıcı ayakları damla olan köpeğin ilk tedavisi, Burdur’üstelik Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal tarafından yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’da daha dolgunca otama görmesi amacıyla TBMM Dulda Kat Başkanlığı’nda görev fail polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den müzaheret istedi. Ankara’ya getirilen kapik, klinikte işler edilirken, art ayaklarına örümcek takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, daha sonraları köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Özel Cins Müdürlüğü’nün sahip çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Siper Ofis Başkanlığı’ndaki özge polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Divan’te Himaye Kat Başkanlığı’ndaki bomba arama köpekleri ile alay malay yaşayan ‘Dost’ adını verdikleri köpekle temas zaman hususi adına ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Divan yerleşkesinde gezdirdiği ‘Bacanak’a, milletvekilleri ve Sedir personeli bile demet gösteriyor. Milli bayramlarda ve kâh hususi günlerde derece ve ceket giydirilip, boyun bağı takılarak objektife gösteriş verdirilen ‘Arkadaş’, Divan’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Arkadaş’un acıklı hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 yıl evvel Isparta’bile aynı birey tarafından beline kürekle vurularak damla bırakılmış. Elan sonraları başka benzeri vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mutlu Çal aracılığıyla himayeye alınıyor. Ongun hocamız bize ‘yardımcı tamam musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık ancak ‘Bacanak’ yürüyemedi. Elan bilahare biz fizik otama süresince kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi kapik. Sedir’te gezerken de vekillerimiz gördüler, hikayesini birlikte öğrenince dayanaklık etmek istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Dost’, sakat sağlığına kavuşması için İstanbul’da alil hayvanlara hikmet tedavi uygulayan bire bir merkeze gönderildi fakat tedaviye yanıt alınamadı. Divan’te efsanevi hakları himaye kanununun görüşüldüğü Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri durumu Meclis başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Sedir başkanımız birlikte ‘Arkadaş’un TBMM tarafından sahiplenmesine icazet verdi” diye konuştu. ‘ÖZEL ABLA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Divan yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Arkadaş’ deminden Meclis’teki evinde, komşusu olan 3 bomba arama köpeğimiz ile gelişigüzel yaşamını sürdürüyor. Gayrı köpekler ile alay malay dışarıda gezintiye çıkıyor. Biz onun üzere hususi çaça hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem umum Divan personeli haddinden fazla seviyor, hem da Meclis’e mevrut ziyaretçiler onu haddinden fazla seviyor” dedi.

Kaynak dökümü:

– Bacanak köpeğin görüntüsü

– Aylin Altunbaaşlıer ile mülakat

– Genel ve detay

Haber- Almaç:  Elif ÇERI- Canberk ÖZTÜRK/ ANKARA,

Share: