Felçli ‘Dost’un evi, Meclis

ISPARTA’dahi kürekle beline vurulması sonucu dip ayakları felç olan nakız cinsi köpeğin bakımını, Ankara’da faaliyetler edilerek örümcek takılmasının arkası sıra Türkiye Nazik Ulus Meclisi (TBMM) Himaye Daire Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı verilen, hususi günlerde gömlek ve ceket giydirilip, boyun bağı takılan kapik, Meclis’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, kısaca 3 sene geçmiş Isparta’da kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Art ayakları katre olan köpeğin önceki tedavisi, Burdur’de Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Sevinçli Çal marifetiyle yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’birlikte elan bol otama görmesi için TBMM Himaye Ofis Başkanlığı’nda fariza fail polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den arkalama istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte cerrahi müdahale edilirken, kayırıcı ayaklarına yürüteç takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, henüz sonraları köpeği görev yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Tip Müdürlüğü’nün topluluk çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Siper Ofis Başkanlığı’ndaki ayrıksı polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Sedir’te Koruma Daire Başkanlığı’ndaki bomba taharri köpekleri ile birlikte aktif ‘Dost’ adını verdikleri köpekle gelişigüzel dönem özel yerine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Sedir yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Sedir personeli da ilgi gösteriyor. Milli bayramlarda ve gâh hususi günlerde aşama ve ceket giydirilip, kravat takılarak objektife menzil verdirilen ‘Dost’, Meclis’in maskotu haline geldi.

‘MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’

Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un kederli hikayesi olduğunu söyleyerek, 3 sene önce Isparta’bile bire bir sevimli marifetiyle beline kürekle vurularak katre bırakılmış. Daha bilahare apayrı ayrımsız vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Mesut Çal marifetiyle himayeye alınıyor. Mesut hocamız bize ‘yardımcı olur musunuz’ dedi. Ameliyatını yaptırdık ancak ‘Dost’ yürüyemedi. Elan sonra biz hikmet tedavi boyunca kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi köpek. Meclis’te gezerken da vekillerimiz gördüler, hikayesini bile öğrenince dayanaklık etmek istediler. Milletvekillerimiz sebebiyle ‘Dost’, bozuk sağlığına kavuşması üzere İstanbul’birlikte alil hayvanlara hikmet otama uygulayan aynı merkeze gönderildi ancak tedaviye cevap alınamadı. Divan’te hayvan hakları siper kanununun görüşüldüğü Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri durumu Divan başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Sedir başkanımız de ‘Dost’un TBMM aracılığıyla sahiplenmesine onaylama verdi diye konuştu.

‘ÖZEL ÇAÇA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Sedir yerleşkesinde yaşadığını belirterek, ‘Dost’ deminden Sedir’teki evinde, komşusu olan 3 bomba taharri köpeğimiz ile gelişigüzel yaşamını sürdürüyor. Ayrıksı köpekler ile birlikte dışarıda gezintiye çıkıyor. Tığ onun için hususi mama hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem parçalanmamış Divan personeli çokça seviyor, hem dahi Meclis’e gelen ziyaretçiler onu haddinden fazla seviyor dedi.

Share: