Fındık alımıyla ilgili OTSO ile OTB’den izah Açıklaması

Cıvıl Cıvıl Tecim ve Uran Odası (OTSO) ile Kalaba Tecim Borsası (OTB), fındığa ilişkin eş açıklamada bulundu.

OTSO Başkanı Mal Delicesine ile OTB Başkanı Ziver Alp yoluyla yapılan eş yazılmış açıklamada, Kalaba’nun ve bölgenin bildirme önemli üretim ve ticari emtiasının fındık olduğu belirtildi.

Fındığın iktisadi hayattaki önemi büyüklüğünde sosyo-kültürel hayattaki öneminin bile göz uğrunda bulundurulması gerektiği vurgulanan açıklamada, fındık üretiminin ve ticaretinin içtimai hayata dahi model verdiği aktarıldı.

“Sektörde neşelilik gösteren İtalyan firma Ferrero yoluyla yaratılan haksız rakiplik ile tekelleşme argüman ve emareleri tarafımızdan dikkatle izlem edilmektedir.” ifadesi mergup açıklamada, rekabeti bozucu unsurların izlenmesi ve tespiti ile ilişkin kurumlara bilgelik verilmesinin kapalı oldukları kanundan gelen görevlerinden birisi olduğuna bel edildi.

Açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Ferrero’nun tedarikçi sözleşmesiyle yaptığı alımlarda ortaya sâdır fiili durum ve en son 48+1 lira şeklinde zar ettiği fiyatın yarattığı fiili durum tepkilere amil reşit ve tarafımızca birlikte kabul edilmesi, natürel karşılanması tür değildir. Kompetitif ekonomilerde rayiç fiyat, çokça sayıda almaç ile çokça sayıda satıcının inhisar baskısı olmadan en ve taleplerinin çakıştığı noktada oluşur. Bu, iktisat biliminin genişlik ana öğretilerinden ve beklentilerinden biridir. Bu soy ortada dururken ayrımsız firmanın çıkıp bile kamuoyuna mülk olacak şekilde eşit açıklaması rekabetçi ortalık yapısının inhisar gücüyle ihlali anlamına gelmektedir. Bu durumun tabiatıyla bir karşılığı, yaptırımı olacaktır/olmalıdır.”

Fındığın Sarp’dan İstanbul’a kadar aynı coğrafik bölgenin arz kızıl ve seçeneksiz üretim deseni, ticari emtiası olduğunun altı çizilen açıklamada, tıpkısı coğrafik bölgeyi hem hesaplı hem dahi sosyo-kültürel yönden etkileyen bu ürüne dayalı piyasalardaki aksaklıklara rahat kalınmasının imkansız olduğu kaydedildi.

OTB ile OTSO’nun, iki cömert alım olup benzeri mevzuatla hareket ve işlemlerini yürütmekte olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Başta üyelerimiz atılmak üzere kentimize ve ülkemize uymazlık verecek olan bu tez ve fiili durumlara dayalı mevzuattan gelen sorumluluklarımızı hukuka uygun formül ve aksiyonlarla adına getirmekteyiz. Hukuk devletinde, ahbaplık düzeninde emanet ve kurumları itibarsızlaştırarak, murat göstererek, hakaret ederek serencam alınamayacağı malumdur. Fındık sektöründe ortaya çıkan bu fiili durumun ortadan kaldırılması ve kompetitif ortamının tesisi yapısal tıpkı konudur ve sorunu hususiyet çerçevesinde çözecek gurur ve kuruluşlar gerekli inceleme ve çalışmaları yapmaktadır.”

Açıklamada, OTB ile OTSO’nun, teşrikimesai zarfında iki kardeş gelgel olarak konuya ırak ya bile vurdumduymaz olmadığı bildirilerek, konunun önemine ve hassasiyetine maksimal özen göstererek gerekenin yapıldığı aktarıldı.

Share: