Firez ve Turizm Bakanlığı, Unesco Dünya Mirası 2022 Adaylığı İçin İzmir’i Eledi, Bursa İznik’i Seçti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Acun Mirası 2022 daimi adaylığı için İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini havi İzmir Tarihi Kent Merkezi’ni eleyerek Bursa’nın İznik bölgesini seçti. AKP’li Alinur Patal yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı namzetlik dosyası UNESCO’ya gönderildi. Bakanlığın kararı İzmir’de büyük manzara kırıklığı yarattı.

UNESCO Acun Mirası Geçici Listesi’ne 2020 yılında dahil edilen İzmir Tarihi Liman Kenti, Ekin ve Turizm Bakanlığı yoluyla UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı üzere tercih edilmedi. Bakanlığın, 4 yıldır sırada beklediği tamlanan Bursa’nın İznik Bölgesi’ni bahis düz dosyayı UNESCO Dünya Mirası 2022 adaylığı amacıyla UNESCO’ya 2024 yılı konferansında görüşülüp karara bağlanmak amacıyla gönderdiği bildirildi.

İZMİR’DE FON KIRIKLIĞI

AKP’li Alinur Magnezit’ın başkanlığını yaptığı Bursa Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla hazırlanan dosyanın tercih edilmesi, 9 Eylül kutlamaları ile Türkiye’de ruzname olan İzmir’de iri hayal kırıklığı yarattı.

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO adaylığı, tıpkısı zamanda TARKEM Başkanı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in çabaları ile başlatılmıştı. Bu kapsamda 2022 Nisan ayından itibaren İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı, Han Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM uzmanlarından kayran başkanlığı uzmanları, bilgelik oturmuş üyeleri ile haricen alınan danışmanlar tarafından gösterişli mesai yürütülmüştü.

2023 İÇİN ÇALIŞMALAR BITMEME EDECEK

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası 2023 adaylığı için çalışmaların Kemeraltı, Kadifekale, Basmane, Bornova Yassıtepe ve Yeşilova Höyükleri ile Bayraklı Smyrna’sında tıpkı stabilizasyon ve yoğunlukla devam edeceği bildirildi.

Share: