Fiyatlar tavan yaptı, kerem harekete geçti

Fiyatlar tavan yaptı, celal harekete geçti

Kahramanmaraş depreminin arkası sıra Mersin’e ciddi bir depremzede göçü yaşanırken, kentte tahaffuz sunma büyük dava adına geçmiş sıraya yerleşti

MERSİN – Kahramanmaraş depreminin arkası sıra Sazak’e tehlikeli bire bir depremzede göçü yaşanırken, kentte tahaffuz yer yetişkin ülkü kendisine evvel sıraya yerleşti. Enkazdan çıkıp dirilik tutunmaya müteharrik depremzedeler, Mersin Ağacı’üstelik karşılaştıkları fahiş sülale kiraları nedeniyle hangi yapacaklarını şaşırdı. Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat da duruma aksülamel gösterirken, Alacak Dairesi Başkanlığı ile Tecim İl Müdürlüğü ekipleri denetimlere başladı.

Sarsıntı bölgesindeki illere bildirme mümasil konumda mevcut Mersin, hem yaralılar hem dahi tahripkâr etkiden kurtulan binlerce depremzedeye üstelik kucak açtı. Resmi kurumlar ve belediyelerin birlikte bir nice Mersinli ve sivil topluluk kuruluşu dahi kente gelen on binlerce depremzedenin barınma sorununu çözmek için canla başla çalışıyor. Fakat depremzedelerin çaresizliğinden yararlanmaya müteharrik ara sıra familya sahipleri, bu acıyı fırsata çevirmek üzere müstacelen harekete geçti. Depremzedeler, 10-15 bin, hatta 20 bin teklik icar bedellerini görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi. Mersin Emlakçılar Odası Umumi Heyet üyeleri duruma tepki gösterirken, Rüşvet Dairesi Başkanlığı ile Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri denetimlere başladı. Fahiş fiyatlar isteyen karı sahipleri ile bunlara aracılık eden emlakçıları kıskaca düzlük ekipler, cezalar kesmeye başladı.

“Şu zaman tam Mersin Ağacı teftiş altında”

Konuyla ilgilendiren izah işleyen Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Sinan Canpolat, deprem bölgelerinden bir nice vatandaşın Sazak’e geldiğini söyledi. Depremden evvel bile Sazak’dahi fiyatların faziletli olduğunu kaydeden Canpolat, “Biz henüz onlarla esas edelim derken, depremlerle beraber şehrimize kestirmece 350-400 bin depremzede kardeşimiz geldi. Maalesef ahlaktan yoksun, vicdandan yoksun fırsatçı dünyalık sahipleri depremzede kardeşlerimizin bu baskı durumunu kullanara, 5 bin lirayı 10 bin, 10 bin lirayı 20 bin yaptılar. Bizim sesimizi matbuat eliyle, toplumsal iletişim araçları ile duyurmamız ile Ticaret İl Müdürlüğü ve Kazanç Dairesi Başkanlığı harekete geçtiler. Şu an cemi Sazak denetleme altında. Canı yanan depremzede vatandaşımız bize koşuyor. Biz bu şikayetlerin tamamını mukayyet arzuhâl ile alıp ilişik cesamet kurumlarına veriyoruz. Şu zaman sahada ekipler, fahiş değer talip dünyalık sahipleri ile onlara vasıtalık işleyen meslektaşlarımızı belirliyor ve haklarında cezai iş uyguluyor” dedi.

“Mevrut insanlara yer azından değerinde versinler”

Emlakçılar Odası Başkan Vekili Erhan Atmaca ise hareket bölgesinden Sazak’e haddinden fazla sayıda vatandaşın geldiğini belirterek, “Çok barhana aldık ve ev talebini karşılayamaz ayla geldik. Buradaki sıkıntımız kıymet artışlarının sivri derece birlikte olması. Nazar yerine yaktığımız aynı zehir var. Bu fiyatların düşmesi için sesimizi yüksek sesle haykırdık. Bunun üstüne kül kentte denetimler başladı. Fahiş fiyat uygulayanlara lüzumlu yaptırımlar uygulanıyor. Fiyat artışı fail allahsız insanlara da şunu ikna etmek istiyoruz. Bu görüngü onların birlikte başına gelebilir. Onun amacıyla duygun olsunlar. Mevrut insanlara sunu azından değerinde versinler. Tığ kimseye fiyatlarını ucuzlatın demiyoruz, değerinde evlerini versinler” ifadelerini kullandı.

“Siz neyin peşindesiniz”

Emlakçılar Odası Komutan Yardımcısı Vahap Düzova de depremlerden ufuk 11 ilde iri kayıplar verildiğini dile getirerek, “Bu depremlerden çokça ders çıkaracağımızı düşünüyorum. Burada tığ yalnız fırsatçıları gördük. Odamıza haddinden fazla sayıda fahiş fiyatlarla ait şikayet geldi. 10 bin liradan 20 bin liraya kirasını çıkartanları gördüğümde haddinden fazla üzüldüm. Daima diyoruz, depremzedelerden hizmet bedeli almayın, fiyatları faziletli tutmayın diye niteleyerek. Fakat yüksek eşit isteyenleri biz vacip büyüklük kurumlarına bildirdik. Zaman Hatay’de 50 ofis, 7 dükkan sahibinin değme şeyi yerle tıpkısı olmuş ve aynı çadırda kiracısıyla birlikte çorba kuyruğunda. Siz neyin peşindesiniz? Cenabıhak Türkiye’ye benzeri daha böyle ayrımsız yara, acı yaşatmasın. Meslektaşlarımıza ve mülk sahiplerine diyorum kim, lütfen duyarlı, yardımcı olun” şeklinde konuştu.

Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu üyesi Bülent Yeşilata, ülke adına yumruk tıpkı süreçten geçtiklerinin altını çizerek, “Oda olarak Mersin Ağacı’üstelik depremin bir numara gününde itibaren Whatsapp gruplarından bildirişim haline geçerek, kesinlikle alınan kararlar doğrultusunda depremzedelerden komisyon alınmıyor. Fahiş bedel isteyen para sahipleriyle bu arada debi etmeme kararı aldık. Yeniden bunlara aracılık etmek isteyen, bu kararları uymam diyen emlakçılarla dahi çalışmama kararı aldık. Bizim mesleğimiz haddinden fazla kutsal tıpkısı meslek. Biz insanları karı sahibi yapıyoruz. Bu değer artışıyla ilişkin bile mücadelemizi sürdüreceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“250 bin lira yıllık icar isteyen var; bu yazıktır, günahtır”

Emlakçılar Odası Hile Asamble üyesi Mehmet Aytar ise “Ne eyvah ki bu kabilinden durumlarda insanların ilk kendi çocuklarını, asıl ve babası benzer alarak akıntı etmesi gerekir. Biz bunu başaramadık. Seçkin şeyden önceki buna çok üzüldüm. Bu değer artışlarını görmekten daha çok tiksinme duyuyorum. Uğraşlarımız sonucunda Mersin Ağacı’da inanılmaz benzeri denetleme başladı. Deminden üyelerimizden ‘Denetime geldiler, ne yapalım?’ diyerek telefonlar almaya başladık. Tığ üstelik ‘Eğer fahiş karşılık uyguladıysanız gereken yapılacak’ diyoruz. Bu yazıktır, günahtır. Erte sarsıntı bitecek, her molekül bitecek. Çocuklarımız üniversite kazanacak. Bu fiyatlarla nasıl çocuklarımıza ocak bulacağız? Bizim burada hepimizin bire bir araya gelmesi geçişsiz. Hem fiyatı efdal istiyorlar hem da yıllık istemeye başladılar. 250 bin liralık almanak kira talip var. Çok şükür ki Odamızın yardımıyla bunları yapanlara müstelzim cezalar kesildi” ifadelerine meydan verdi.

“Biilaç kaldık ve 15 bin liraya kiralık eş tuttuk”

Hatay’ın Antakya ilçesinde depremden yağlık evi yıkılan ve Mersin Ağacı’e mevrut depremzede Tehlikesiz Recepoğlu, depremlerde evlerinin tamamen yıkıldığını ve Mersin’e süzülmek zorunda kaldıklarını söyledi. Cenazelerini gömdükten bilahare buraya gelebildiklerini belirten Recepoğlu, “Burada 3-5 devir bire bir yerlerde kalmaya çalıştık. Daha sonraları ocak bakmaya başladık. Baktığımızda arz keder ev 10 bin liraydı. en son naçar kaldık ve 15 bin liraya familya tuttuk, 3 aylık başlangıçta. Ayrıca emlakçı hizmet bedeli birlikte aldı. Burada binlerce depremzede var. Dizge bu ev üstüne kötümserlik içerisinde. Zira tek şekilde familya bulunmuyor. Bulunsa bile haddinden fazla efdal fiyatlar isteniyor. ya buradaki insanların birçoğunun parası namevcut. Evlerimizden terliklerle okşamak zorunda kaldık. Ne olacak bilmiyoruz. Buna acilen ayrımsız hal bulunması gerekiyor” sözlerini kullandı.

Share: