G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, çekirdeksel santrallerden derhal çekilmeli

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da kâin nükleer santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan bağlanmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin birlikte Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içindeki yekpare nükleer tesislerin tekmil kontrolünü derhal kanuni sahibi Ukrayna’ya hoşgörüsüz vermesini rica ediyoruz. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini zılgıt yahut sorumluluk olmadan adına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki daim kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİ

Mavera yandan açıklamada, Konfedere Uluslar’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) tekmil bindi verildiği bile yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti:

“IAEA’ya tamlık ve daim desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki tekmil çekirdeksel tesislere tehlikesiz ve belirtik tıpkısı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle direkt ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”

NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale yakın noktada düzenlenen saldırış sonucu santralci hasar gördü. Saldırının ardından Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem birlikte çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu şekil saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi ayrıca bölgeye IAEA’dan kol gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Guterres’ten çekirdeksel silahlara erbap ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

UAEA’dan Zaporijya Çekirdeksel Santrali amacıyla ‘felaket’ uyarısı

 

Share: