Galerici esnafı banka kredilerinde kullanılmamış aranjman bekliyor

Galerici esnafı vezneci kredilerinde yeni düzenleme bekliyor

İkinci umum çevirici piyasasının hareketlenmesi için cesaret repo oranlarının düşmesi ve vadenin uzatılması isteniyor

Eskişehir Oto Galericileri Teavün Derneği Başkanı Haluk Olcay:

“Banka kredilerinin faziletkâr olması ikinci el otomobilde durgunluğa bozukluk oldu”

“Kredilerde kasko bedeline bakarak sınır koyulması piyasayı iyice kilitledi”

ESKİŞEHİR – Eskişehir Oto Galericileri Teavün Derneği Başkanı Haluk Olcay, vezneci kredilerinin yüksek olmasının ikinci halk otomobilde durgunluğa amil olduğunu belirterek, “Model Bankasının repo indirimini farklı bankaların bile uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor” dedi.

İkinci umum otomobil piyasası neredeyse durma noktasına geldi. Galericiler sitesinde esnaf adeta sinek avlarken, yurttaş araçlara yaklaşmakta etki çekiyor. Bir Nice kişinin vesile satın alırken kullandığı banka kredileri de şu günlerde vatandaşa fayda sağlamıyor. Faziletkâr faiz oranlarının yanı sıra düşük vade sayısı vatandaşın durumunu oldukça zorlarken, kasko bedelinin yüzdelik 30 kadarına kredi verilmesi şartları sunturlu suratsız kılıyor.

Vatandaşın krediler üstüne yaşadığı sıkıntının ikinci halk açar piyasasını durdurduğunu belirten Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, “Gestalt bankasının faiz indirimini sair bankaların birlikte uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor” dedi.

“Vezneci kredilerinin erdemli olması ikinci ahali otomobilde durgunluğa neden oldu”

Yaşanan çevre durgunluğunun temelinde kredilerdeki faziletkâr ürem ve güdük mehil olduğunu tamlayan Eskişehir Oto Galericileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haluk Olcay, “Şu anda kilolu tıpkısı sükûnet yaşıyoruz. Vezneci kredilerinin faziletkâr olması ikinci ahali otomobilde durgunluğa illet oldu. Dalan Bankası repo oranlarını düşürdüm dese bile bankalar müşterilerine yansıtmıyor. Şuan tahminime bakarak yıllık yüzdelik 25 kadar tıpkı araba kredisi söz konusu ve vadeler kısaltılarak 12 kamer ile lokalize durumda. Liyakatsiz araba için vatandaşlar aracın bedeline göre maksimum 250 bin liralık emniyet kullanabiliyor. İkinci elde bu henüz da aşağıda seyrediyor. Eşkal Bankasının getiri indirimini başka bankaların dahi uygulaması ve vadelerin uzatılması gerekiyor. 12 aya kadar sınırlandırılan kredilerde mehil sayısı 36 aya büyüklüğünde çıkarsa ikinci umum açar piyasası de hızlanacaktır” dedi.

“Kasko bedeline göre limit koyulması piyasayı pir kilitledi”

Emniyet miktarının kasko tutarına göre belirlenmesinin modelli araçların ticaretini adamakıllı bitirdiğini tamlayan Güngören ise şu ifadeleri kullandı:

“Piyasada modelli araçların ticareti genel kendisine ruhsuz. Bunun genişlik iri sebebi de krediler. Bankalar müşterilerimize cesaret vermekte zorlu gönüllü değil sözde. Kasko bedellerine göre araçların yüreklilik bedelleri var. Şu anda modelli aynı aracı takanak insanların kasko bedelinin yüzde 70’inin cebinde olması gerekiyor. Araba piyasası rakamsal adına haddinden fazla çıkkın durumda. Bunların hepsinin yoğun gelmesi, bankaların kredileri faziletkâr faizle vermesi ve kasko bedeline bakarak sınır koyması piyasayı iyice kilitledi. Bankalarla mehabet tıpkı arada repo oranlarını düşürerek, çıkan yüreklilik limitini kaldırması tam peki. Mehil uzatılabilir, faiz düşürülebilir böylece ticaret açılır. Çabucak anahtar piyasası değil, gayrimenkul piyasasındaki arkadaşlarla de görüştüğümüzde onlar üstelik aynı şeyleri söylüyor. 1 milyon liralık evde de 300 bin liralık emniyet veriyor 3 milyon lira evde birlikte 300 bin lira kredi veriyor.”

Share: