Garo Paylan’dan Vekil Bozdağ’a: “Yargının Tahir Katılımcı Suikastını Tenvirat Sorumluluğunu Namına Getirmediğinin Farkında Mısınız”

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, çarkıt Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Murahhas’nin 28 Kasım 2015 tarihinde basın açıklaması yaptığı sırada uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesine ilişik davada yaşananları Divan gündemine taşıdı. Paylan, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a, “Yargının Tahir Delege suikastını aydınlatma sorumluluğunu adına getirmediğinin farkında mısınız” diyerek sordu.

Garo Paylan, Tahir Katılımcı suikastı davasına ilişik, Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Paylan, önergesinde, “Cinayetin ardından geçen yedi yılda hesaplı soruşturmaya ve başlatılan türel sürece, benzer davalarda görüldüğü üzere nazik ihmaller, bayıla bayıla engellemeler ve yönlü kararlar damga vurmuştur” dedi.

Katılımcı’nin öldürüldüğü yerde olaydan 3,5 kamer sonra tetkik yapıldığını tamlayan Paylan, “Bu süre içinde cinayete dayalı deliller karartılmıştır. Suikast haset olay durumunda mevcut polisler görgü tanığı kendisine dinlenmemiş ve bu yöndeki talepler dikkate dahi alınmamıştır. Cinayete dayalı sav, suikastın üzerinden 4 sene 4 ay geçtikten sonradan Diyarbakır 10. Dokunaklı Ceza Mahkemesi’nde açılabilmiştir” ifadelerini kullandı.

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkemede şahit olan dinlenmesi talebinin benzeri eski celsede kabul edildiğini, fakat 19 Eylül 2022 tarihindeki celsede oyçokluğuyla dümbelek alındığını anımsatan Paylan, “Karara ayrımsız mahkeme heyeti üyesi, ‘bu zamana kadar dosya kapsamında temas farklılık olmaması ve tanık için istek merkum olması’ gerekçesiyle açımlama koymuştur” diye Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Yargının Tahir Delege suikastını tenvirat sorumluluğunu namına getirmediğinin farkında mısınız? HSK, davanın tanıklarını yanılttığı ve adli yargılamayı etkileyen ünsiyet dışı fiillerde bulunduğu ortaya çıkan savcı için anket başlattı mı? Soruşturma sırasında ve adli süreçte görevini ihmal eden amme görevlileri için ne kabilinden adımlar atacaksınız?

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi kararının vurdumduymaz çekilmesi yönünde oy kullanan murafaa heyeti üyelerinin davayı tarafsız ve özgür tıpkısı şekilde yürütemeyeceği ortaya çıkmıştır. Bununla ilgilendiren ne gibi işlemler yapacaksınız? Tahir Delege davasında sağlanamayan adaletin yeni faili vuzuhsuz cinayetlere hastalık olacağının farkında mısınız?”

Share: