Gaziantep evcil haberleri… Gaziantep’e seyyah akını

Gaziantep’e gezici akını

GAZİANTEP – Huy, tarihi ve firez turizminde akla ilk gelen iller beyninde saha kayran Gaziantep, yaz mevsimini aratmayan güzün birlikte evcil ve ecnebi turistlerin alçak ilgisini görüyor.

Rumkale, Hazreti Ukkaşe Türbesi, Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi bakırcılar çarşısı, tarihi eğlek ve hamamları kabil doğal, tarihi, dini ve kültürel güzellikleri ile gözde turizm merkezleri arasında yer alan Gaziantep, Teşrinievvel ayında de evcil ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Çevre illerden ve değişik ülkelerden kente gelen turistler, kavrulmuş, baklava ve antep fıstığı kabil ön mutfağına ilişik lezzetlerini dahi tatma fırsatı yakalıyor. Yüzlerce, binlerce kilometre engin kente mevrut turistler, haftanın 7 günü tarihi tarihi çarşı, müze, ve dirim alanlarını dolduruyor. Yaz mevsimini aratmayan bahar ortasında hamam havaları vesile bilici turistler, dünya tarihine çerağ tutan ve ayakta kalmayı başarabilen kıymetli asar ile bölgenin katıksız güzelliklerini yakından görebiliyor. Gaziantep’e kısaca 4 bin kilometre uzaklıktaki Danimarka’dan gelen Jens Jensen, “Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Haddinden Fazla iri ve fena hâlde aynı site. Gaziantep fıstığı haddinden fazla sunturlu, çokça seviyorum. Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Çokça nazik ve güzelce tıpkı kent” dedi.

İstanbul’dan Gaziantep’e geldiğini tamlayan Dinamit Müşavir “Havaların serinlenmesiyle birlikte Gaziantep’e güdük aynı yolculuk ayırmak istedik. Gelmişken lezzetlerini ve tarihi yerlerini gördük. Yanımda banko armağan götüreceğim” şeklinde konuştu. Diyarbakır’dan gelen Sümeyye Erzakçı, “Gaziantep’e gezmeye geldik. Buranın yerel lezzetlerini tattık, eke tarihi yerlerini gezdik. Şehirde baharatlar üstelik çokça iyicene” ifadelerine yer verdi.

Kahramanmaraş’ta diş hekimi olduğunu kaydeden Ünal Eker Sular ise, “Gaziantep’te kale ve çevresi ile Almacılar Pazarını gezdim. Gaziantep’in katlanılamaz bire bir gezgin kültürü var. Her türlü sektörde site ümranlı. Burayı çokça seviyorum, sık sık musahabe etti.

Gaziantep yöresine ilişik ürünlerin saha aldığı Almacı Pazarı’nı gezen ve ismini nikbet eden turistlere ise kafile rehberi ismin nerden geldiğini anlattı.Share: