Gaziantep’te 16 kişinin öldüğü kazada 2 oğlunu kaybeden yolcunun ifadesinden Açıklaması

Gaziantep’te bulaşan otobüsünün çarpması sonucu 16 kişinin öldüğü kazada 2 oğlunu kaybeden, kendisi dahi yaralanan G.E, sormaca dosyasında vadi alan ifadesinde olaya ilişik ayrıntıları anlattı.

Nizip Cumhuriyet Başsavcılığınca, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu’nda 20 Ağustos’ta kaymakamlık fail aynı araca müdahale üzere asayiş şeridinde mevcut ekiplere fenomen yerinden 150 metre geride devrilen ve kayan Hususi Diyarbakır Seyahat’e ilişkin 33 SR 157 plakalı bulaşıcı otobüsünün çarpması sonucu 16 kişinin yaşamını yitirmesine ilgilendiren başlatılan anket sürüyor.

Görgü tanıklarının ifadesine başvuran savcılık, kazada 2 oğlunu kaybeden, kendisi de yaralanan otobüsteki yolculardan G.E’nin verdiği ifadeyi dahi soruşturma dosyasına aldı.

Yaralı esas G.E, ifadesinde, İstanbul’dan Diyarbakır’a başvurmak üzere 2 oğlu ve kendisi üzere bilet aldığını belirtti.

Otobüsün dolay koltuğunda yolculuk ettiği amacıyla olan biteni net ayrımsız şekilde gördüğünü kaydeden G.E, oğlunun yolculuk boyunca inanma kemerini iletilmek istediğini fakat siftinlik olması dolayısıyla takamadığını, konuyla ilgilendiren değme uyarma birlikte yapılmadığını anlattı.

Kazadan aynı müddet ilk sürücü değişimi yapıldığını ve Abdulkadir M’nin otobüsü kullanmaya başladığını bildiren G.E, şu ifadeleri kullandı:

“Kaymakamlık anından önce Abdulkadir M. telefonla biriyle konuştu, ‘kaymakamlık ergin yine’ dediğini duydum. Bu konuyu özge şoför ve yardımcı ile konuştuklarına tanık oldum. Abdulkadir M, otobüste abat aynı şekilde sigara içiyordu, daim enstrüman çalıyordu, telefonla konuşup, telefonla uğraşıyordu ve dalgın tavırları vardı. Sair güdücü büyüklüğünde tetik değildi.”

Abdulkadir M’nin otobüsü acul kullandığını savunan G.E, ifadesinde şunları kaydetti:

“Kazadan önce otobüsün hızı tahminimce saatte 120 kilometreydi. Henüz sonra biraz elan çabuk gittiğini fark ettim ancak uyarıma fırsat kalmadan direksiyonu tıpkı aracılığıyla bırakıp solundaki sırça zahir olduğundan perdenin patırtılı çıkarmasından yağlık onu düzelteceğim diyerek otobüsün hakimiyetini kaybetti. Perdeyle çok uğraştı, sivri acul gittiğimiz için otobüsü toparlayamadı. Sonradan benim olduğum takviye tarafına yani sıhhatli tarafa akıllıca devrildi. Bu şekilde taraf yattı, 200 metre kadar sürüklenmeye başladı. Önümüzdeki cankurtaran, itfaiye aracı ve onlara yardıma gelen gayrı kişilerin araçlarına çarpıp sürüklenerek öyle durabildi. Küçük oğlumu yerde gördüm, seslendim ama curcunalı vermedi. Otobüsün içre, etrafta çoğu arızi irtihal etmişti. Rastgele yerde naaş vardı ve yaralılar vardı. bu arada sürücü Abdulkadir M, otobüsten çıkıp düşüncesiz geldi. Yöre tarafta aynı şeylerle uğraştığını gördüm fakat ne yaptığını bilmiyorum. Yanına sonradan mufassal hastalıklı görünümlü biri elan geldi, otobüsün ön tarafında ayrımsız şeyler kurcalıyorlardı amma kazanın etkisiyle umum olarak ne yaptıklarını hatırlamıyorum.”

Mavera yandan, otobüsün takometre bilgilerine göre bile aracın eski tarihlerde bir nice el atiklik sınırını aştığı bilgisi soruşturma dosyasında yer aldı.

TAG Otoyolu’nun Nizip bölümünde 20 Ağustos’ta meydana gelen kazada, aralarında 2 matbuat mensubunun de bulunduğu 16 birey hayatını kaybetmiş, 30 can yaralanmıştı. Otobüs şoförü Abdulkadir M. tutuklanmıştı.

Share: