Gebelikte cinsellikle ilişkin en çokça sorulan istifham

Kadınlık hormonlarının arttığı hamilelik döneminde, eşeysel iştiyak bile artıyor. Erkeklerde ise uzanım biraz daha değişik; istenmeyen aynı gebelik varsa tensel istem azalıyor. Tamam bu dönemde yaşanan eşeysel iş bebeğe kötülük verir mi? Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Zinde, haddinden fazla sorulan soruları yanıtladı.

RİSKSİZ GEBELİKLERDE CİNSELLİK YAŞANABİLİR

Metanetli çokça avrat gebelik sırasında cinsel isteğinin arttığını ya de tensel ilişkide ayrı ayrı duygular hissettiklerini söylüyor. Anne adaylarındaki bu değişimi değerlendiren Op. Dr. Cüneyt Tendürüst hamilelik sırasında estorojen ve progesteron denilen kadınlık hormonları ziyadesiyle arttığını ve yaşanan seksüel ilişkinin bebeğe engel vermediğini söyledi. Dr. Taze konuyla ait şu bilgileri verdi:
“Normal seyrinde devam fail yegâne gebeliklerde yani risksiz evet de bir iki riskli diye tanımlanan gebeliklerde amnion suyu gelene büyüklüğünde hatta mevlit ağrıları başlayana büyüklüğünde cinsellik yaşanabilir. Eşeysel pazar sırasında bebeğinize kötülük vermezsiniz. Vajinanın böylelikle kâin serviks (rahim ağzı) averaj 3-4 cm uzunluğunda kaslı ayrımsız yapıdır ve penisin bebeğe değmesi türlü gayrimümkün. Merhamet ağzı doğuma mail aylarda kısalır fakat genelde sonuç ayak tabanı kadar yeterince uzundur. İkinci ya birlikte üçüncü doğumu olan hastalarda merhamet ağzının önceki doğumlara göre er açılabildiğini unutmamak gerekir. Esasen bile rahim ağzı küşade olsa dahi amnion ve koryon denilen 2 bitirme car bebeğinizi korur. Bazı hekimler gebeliğin serencam ayında ilişkiyi yasaklar. Bunun sebebi ana adayının farkında olmadan amnion suyunun az dahi olsa yetişme bebeğin enfeksiyon kapma riskidir. Bu genişlik bilerek gebeliğin son 3 haftası, hele sakil likit akıntısı olan hamilelerde vajinal ilişkinin yasaklanması yerindedir.”

BABALIĞA HAZIR SIFIR ERKEKLERDE CİNSEL İSTEK AZALIYOR

Gebelik sürecinin ata adaylarını bile etkilediğini kaydeden Dr. Cüneyt Zihayat şunları söyledi:
“Gebelik hormonları saçları elan bembeyaz ve teni daha pürüzsüz yani ferah ve hamam kuzuluk getirir. Ancak cinsel istek durumu benzeri kadınlarda olduğu kabil seçkin erkek üzere tıpkı değildir. Gebeliğin gâh bölümlerinde baba adaylarında rağbet azalması olacaktır. Bunun yöre oylumlu sebebi, erkeğin babalık rolü için kendini amade hissetmemesi ve strese girmesidir. Gebe kadının heyecanı, depresif evinsiz, endişeli durumu, bulantısının olması ve kan problemi çekmesi üzere durumlar üstelik ağababa adaylarında cinselliği ikinci plana itebilir. Ara Sıra erkeklerdeki isteksizlik ise bebeğe beis ita endişesinden kaynaklanır. Ata adayında bu yönde tıpkısı bulut var ise hamileliği strateji eden hekim ile görüşmesi korkularının ve endişelerinin giderilmesine apotr olacaktır.”

İLGİLİ HABERHamilelikte tensel ilişkinin 9 faydası

İLGİLİ HABERHamilelik mitlerini yıkıyoruz!

Share: