Gençler acun ikincisi muaythai sporcusu Dünya Doğu, gözünü zirveye dikti Açıklaması

Tekirdağ’bile öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığı muaythai branşında iki Türkiye şampiyonluğu elde fail ve peşi sıra çoluk çocuk dünya ikinciliğine uzanan 16 yaşındaki milli sporcu Dünya Gün Doğusu, hedefini dünya şampiyonluğu olarak belirledi.

Antalya’üstelik düzenlenen Gençler Türkiye Muaythai Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak 48 kiloda milli topluluk kadrosuna seçilen Dünya Doğu, Malezya’de 9-21 Ağustos’ta gerçekleştirilen Gençler Acun Muaythai Şampiyonası’nda Türkiye’yi sahne yazar, sim madalya kazandı.

Kürsüde yer alarak Türk bayrağını dalgalandıran Maşrık, ülkesine dünya ikinciliği ile dönmenin gururunu yaşadı.

Maşrık: “çıktı çalışıp, acun şampiyonu olacağım”

Milli sportmen Cihan Şarki, AA muhabirine, rastgele devir kürsüde kayran kabul etmek üzere çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Şarki, muaythaide kısa sürede iyice dereceler kazandığını ifade ederek, “Altı yıldır istekle bu sporu yapıyorum. Gittikçe kendimi geliştirerek büyük dereceler kazandım. 2020 ve 2021 yılında Türkiye şampiyonluğu yaşadım. Her zaman elan da çok çalışıp, henüz gani dereceler dercetmek için elimden geleni yapacağım.” dedi.

Seçme şampiyonanın kendisine ayrımlı tıpkı deneyim kazandırdığını belirten milli sportmen, “Malezya’daki Dünya Şampiyonası benim için fena hâlde aynı deneyim oldu. Rakiplerimi yenerek yarı finale yükseldim. Sabık senenin Avrupa şampiyonu Rus rakibimi da yenerek finale çıktım. Finalde kıl payı Özbek rakibime maçı vererek dünya ikincisi oldum. Orada kürsüde olmak benim amacıyla koskocaman bir duyguydu. İnşallah artık çalışıp, acun şampiyonu olacağım.” diye konuştu.

Antrenör Yahya Geylani ise sporcusunun gelişime zahir olduğunu dile getirip, “Dünya Şampiyonası’nda stabil rakiplerle karşılaşan sporcum, ikinci olmayı başardı. İlk defa Acun Şampiyonası’na katıldı. Kendisi daha genç tıpkısı sporcu. Uluslararası şampiyonalarda İstiklal Marşı’mızı imdi dinlettirmesini bekliyoruz. Seçkin antlaşma liyakatli sporcular yetiştirip, milli takıma sportmen kazandırmaya mücahede ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: