Gençler filenin sultanı doğmak için mücadele ediyor

Cahillik ve Spor Bakanlığı vasıtasıyla hayata geçirilen ‘Yaz Spor ve Çıplak Yaz Spor Okulları’ çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde taze voleybolcular yetişiyor.

Tatvan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde planlı ‘Yaz Spor ve Küşade Yaz Spor Okulları’ projesi ile çoluk çocuk, spora bati bağ göstermeye devam ediyor. Okulların tatil olmasıyla birlikte açılan kurslara katılma sağlayan gençler, farklı spor branşları ile muarefe imkanı buluyor. Gençlere sunulan voleybol, ayak topu, atletizm, el topu, güreş, muaythai ve değişik spor aktivitelerinde yeteneklerini keşfeden zihayat sporcular, boş zamanlarını spor yaparak geçiriyor. Gençler gelişimlerinin beraberinde stres atmak üzere birlikte spor salonuna atak ediyor. Uçan Top Antrenörü Gürkan Turan’ın nezdinde özgüvenleri artan gençler, sporda ileri seviyelerde rakipleriyle uğraş göstererek kendilerini voleybolda ispat etmek istiyor.

Gençlerin bu projeye katılım sağlamasından âlem mutlu olduklarını dile getiren Tatvan İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hedef Ak, “Bakanlığımızın düzenlediği ‘Yaz Spor Okulları ve Çıplak Yaz Spor Okulları’ çok eli nimetli geçti. 11 branştan tahminî 400 sporcumuza günce adına bakım vermekteyiz. Gençlerimizin daha nitelikli ahit geçirmesi, elan özveren çalışmaları bizi da heyecanlandırıyor. Bu alanda daha nazik icraat yapmamıza sebep oluyor. Gençlerimiz, enerji kaynağımız. Onların dokunaklı alışkanlıklara yönelmemesi üzere gereksiz zamanlarını burada değerlendirmeleri için çalışıyoruz. Gördüğünüz kabilinden kızlarımız tamam branşlarda olduğu üzere uçan top branşına de katkıda bulunuyor. Bilgisizlik ve Spor Bakanlığına bu projelerinden ortalık teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Gençlerin yaz tatillerinde gereksiz zamanlarını spor aktiviteleri yaparak geçirdiklerini belirten Uçan Top Antrenörü Gürkan Turan ise “Spor ile ait az buçuk coğrafi koşullardan ve ailelerin kız veya koca çocuklarla ilgili maltalık kaygılarından çevre yarım yönlerini yaşadık. Tabi kim eğitim bilimi tedrisat haddinden fazla kocaman amma bunun yanı sıra zihin jimnastiği dediğimiz ve bilimsel namına kanıtlanmış sporları üstelik özellikle kız çocuklarının yapmalarını istiyoruz. Kendim birlikte bu coğrafyanın çocuğuyum, bizim genelde ailelerimizin kız çocuklarının spor yapmalarına ters baktığını görüyoruz. Amma şunu unutmasınlar ki spor evrenselliktir. Banko kız ve ayvaz diye niteleyerek ayrım yapmaz. Bunların kâffesi bizim ailemizi, sosyolojimizi, kültürümüzü ihtimal birçoğumuzun genimize büyüklüğünde işlenen bir spordur. Bizim ailelerden bir tane istediğimiz, lütfen çocuklarınızı bu çeşit aktivitelerden uzak tutmayınız. Kendinizle birlikte bu çocukları sporun içine yönlendirin. Iyi olsun burada Müdürümüz Maksat Selim’la gelişigüzel İl Müdürümüz Bilal Elkatmış ve Bölüm Müdürümüz Faruk Budak’la birlikte bu tür aktivitelere sağladıkları destekleri esirgemeyip alay malay yapıyoruz. Yalnız voleybolla ilişkin değil, toplumsal aktiviteler üstelik yapıyoruz. Çocuklara sporu sevdirmek üzere bin tıpkı soy aktivitelerle üstelik uğraşıyoruz. Sadece ailelerden biricik istediğimiz öz, çocuklarını gönderip kendileri üstelik bu işin içine girerek sporu sevmeleri ve sevdirmeleridir” dedi.

Kendisini bu spor dalında gitgide çekmek ve geliştirmek istediğini belirten Asya Yeşildere da, “İlk maçımı 12 yaşında Temel Lige çıkarak yapmıştım. Bundan ilk birlikte okullarda 1’nci ligde tamamladım. Istekli voleybol düdüklemek için bu sporu yapıyorum. Evde utanmak adına burada spor yaparak zamanımı değerlendiriyorum” diyerek konuştu.

Gördükleri sargı ve destekle bu sporu yapmayı sevdiklerini dile getiren sportmen Buğlem Yüsra Elmaağaç da, “Voleybolu çokça seviyorum. Yaz tatilinde buraya başladım. Yaz tatili bitene kadar burada aylamak istiyorum. Kendimi adamakıllı yerlerde eksiltmek istiyorum. Gürkan hocam ve Maksat Müdürüm bize çok bindi oluyorlar. Voleybolu hem hobi kendisine yapmak hem birlikte maçlara çıkmayı düşünüyorum” dedi. – BİTLİSShare: