Gençlerbirliği Kulübünün yıpranmamış başkanı Niyazi Akdaş oldu

Gençlerbirliği Kulübü Alışılmadık Seçimli Umumi Kurulu’nda başkanlığa Niyazi Akdaş seçildi.

Türkiye Karayolları Umumi Müdürlüğün Halil Rıfat Vakarlı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurulda seçime Niyazi Akdaş yegâne aday yerine girdi.

Niyazi Akdaş, 31 Temmuz’birlikte yapılan seçimde namzet tor ve başkanlığa Arzulu Çankırı seçilmişti. Bu seçimden kısa süre sonradan gene alışılmamış umumi asamble kararı alındı ve eski başkan Niyazi Akdaş, yegâne aday namına katıldığı seçimde katılma gösteren 290 delegenin 234’ünün oyunu aldı.

Genel kurulda, Müştehi Çankırı yönetimi cıvıltı ve denetim açısından oy çokluğuyla tezkiye edildi.

Olağanüstü umumi kurulun gündemdeki 12. maddesi “Seçilecek hile kuruluna gerekseme duyulması halinde 7405 dar Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun 20.maddesinin (5) numaralı bendinde hükme bağlanmış bulunan ekleme bütçe yapma, borçlanma ve aplikasyon yetkisinin verilmesi.” ise yeterli çoğunluğun olmaması dolayısıyla oylamaya sunulamadı. Bu maddenin oylanması için yasa gereği, kulüp üyelerinin üçte ikisinin genel kurula katılım göstermesi gerekiyor.

Niyazi Akdaş’ın yönetim kurulu kibar listesinde şu adlar vadi alıyor:

Kubilay Itimat, Mehmet Aristokrat, Sinan Okumuş, Osman Sungur, Emine Yer, Ahmet Gültekin Bakkaloğlu, Garaz Karahan, Sezgin Özkan, Toplama Karakaşoğlu.

Akdaş: “Kulüp bana borçlandı ama ferasetsiz arzu etmiyorum”

Genel kurulda tıpkı müşavere işleyen Niyazi Akdaş, üst üste yapılan kongrelerden dolayı üyelerden kusur diledi.

Akdaş, kısa tıpkısı aradan sonraları yeniden komutan olmasıyla ilgili süreci şöyle anlattı:

“Reislik dönemimde kulübü tek borca sokmadım ve 2021-2022 döneminde harcamalar tarafımdan karşılanmıştır. Geçmiş borçlarla ait 36 milyon liralık ödedim. Takanak azaldı amma kurdan âlem liralık adına miktarı azalmadı, belki birlikte arttı. Ayrımsız birlikte takanak düzlük değiştirdi. Kulüp bana borçlandı ama ego de bu borcu kulüpten arzu etmiyorum. Ne icra hangi bile sürdürme koydum. Ayrıksı alacaklarla bu arada, pakt şirketleşince behre kendisine alacağım ve borç kapanmış olacak.”

Bire Bir önceki döneminde para aktarımı tahtasını ayırmak için uğraştıklarını aktaran Akdaş, “Nakil tahtasının açılması amacıyla yardım verecek çalım ve kuruşların çekimse davranması sonrası kurultay kararı aldık. Bu sürede mali tılsım bulma çabalarımız devam etti. Kongremizde para aktarımı tahtasının açılması üzere 40 devir müddet vardı. Ehliyetli bire bir süreydi. O kongrede camianın önünü fayrap etmek amacıyla namzet olmadım. O dönemde özlük yönetim kurulu arkadaşlarımdan bire bir bölümü aday olmaya değişmeyen verdiler. Arzulu (Çankırı) kardeşim bu görevi özveriyle kabul etti amma onun muhtemelen benzeri politik yüzü de vardı. Ben da kendisini destekleyeceğime hezel verdim.” diye niteleyerek konuştu.

Gençlerbirliği’nin menfaatini düşünen herkesin yanı sıra olduğunu dile getiren Akdaş, şirketleşmenin önemine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“Burada şirketleşmeye taş kısaltmak, toplumsal medyada yazıp çizmek kulübe hangi yarar getirir. Sonuç namına insanlar beziyor. Ego enayi miyim? Bunca mal yatırdım, mankafa de istemiyorum. Daha da yatırmam gerekiyor ama sosyal medyada tıpkı kalay etmedikleri kalıyor. Yapmayın, insanın hevesini kırmayın. Eğilimli Bey’in yönetimine hiç karışmadım. Ne devir maddesel yardım isteseler elimden geldiği kadar arkalama etmeye çalıştım. Bugün de bambaşka aday çıksaydı, namzet olmayacaktım. Kimse namzet olmasa, 15 çevrim sonraları tıpkısı umumi asamble daha yapılacaktı. Ayrımsız namzet elan çıkmasaydı kayyuma giderdi pakt. Ben kendimi attım ortaya. Bu kulübü kayyumun eline tutmak için namzet oldum. Elimden geldiği büyüklüğünde çalışacağım. Şirketleşme olduğu devir futbol branşı her şeyiyle şirkete devrolacak. Bu şirketin yüzde 51’i kulübün kafasız artan yüzde 49 behre birlikte yatırımcılarının olacak. Ben Gençlerbirliği’nin malına ayn çaltı bire bir eş değilim, ayn dikenin üstelik gözünü oyarım. İlk seçildiğimiz çevrim İlhan Cavcav’ın mezarına gittik. Rahmetlik çok dolgunca tıpkı arkadaşımdı. Onun mezarında ‘Gençlerbirliği’ni bozuk günlerine getirmeye çalışacağım.’ diyerek hezel vermiştim,.Tekrar diyorum, ant ederim çalışacağım.”

Kavi Diyadin’in istifasından sonraları Spor Kaba Et 1. Lig’birlikte saha düzlük kırmız-siyahlı takım amacıyla ustalık yönetmen arayışında olduklarını belirten Akdaş, “Takımımızdan hocamız birlikte ayrıldı. Ayrılmasın diyerek uğraştım. Herkesin paralarını vereceğimizi söyledim. Hepsini de ödedik amma ayrıldı. ‘Niye ayrıldın?’ dedim, ‘Ego ayrılacağım, şampiyon mızıka çalıştıracağım.’ dedi. Olur bacanak, güle güle. Takımımız bulunan kadroyla eş ortamında çalışıyor. Tahtayı açıp yıpranmamış aktarma yapana büyüklüğünde dahi bu kadroyla gitmeye mecburuz. Maddesel kendisine alacaklar ödenecek ve takımımızdaki bu uyum sürecek. Bakir ustalık direktör arayışımız var. İsim vermeyeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.Share: