Girişimciler amacıyla “Ankara Uygulayım Bilimi Köprüsü” kuruluyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Bilkent CYBERPARK ve Bilkent Üniversitesi beyninde Dikmen Vadisi TechBridge Uygulayım Bilimi Merkezi’nde “Ankara Uygulayım Bilimi Köprüsü” adıyla “gurk merkezi” oluşturulmasına yönelik protokol imzalandı.

ABB’den yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, Dikmen Vadisi TechBridge Teknoloji Merkezi’nde “Ankara Uygulayım Bilimi Köprüsü” adıyla gurk merkezi oluşturulması üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Bilkent CYBERPARK ve Bilkent Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Ciddi’ın makamında düzenlenen imza töreninde Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kürşat Aydoğan ve Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Faruk İnaltekin bile hazır bulundu.

Törende açıklamalarda kâin Yoğun, Ankara’nın kalkınması açısından sunma şanlı ivmenin ekincilik, enformatik, esenlik turizminin ve defans uran kabilinden alanlar olduğunu belirtti. Alçak, “Ankara’dahi bu büyüklüğünde pir ve dünya çapında müdellel darülfünun varken burada yetişen öğrencileri zat haline bırakmadan bir kat göstermemiz gerekiyordu.” ifadelerini kullandı.

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kürşat Aydoğan ise gurk merkezinin Ankara’nın uygulayım bilimi başkenti olması yolunda kocaman ayrımsız kadem anlamına geldiğini belirtti. Savunma sanayisinin ağırlıklı adına Ankara’birlikte bulunmasının yarar olduğunu kaydeden Aydoğan, bunun henüz üstelik ileriye götürülmesi gerektiğini anlatım etti.

Girişimcilere çok yönlü destek

“Ankara Teknoloji Köprüsü” ile girişimciliğe etap atmayı planlayan evet da yıpranmamış girişim atmış ferdî girişimcilerin ve kuluçka düzeyindeki firmaların, kalifiye, ticarileşme seviyesine mevrut ve ülke ekonomisine ulama sağlayacak şirketlere dönüşmesi hedefleniyor.

Dikmen Vadisi’nin iki yakasını birleştiren köprüde 4 bin 350 metrekarelik mecmu alanda bakım verecek biçim içerisinde, 800 metrekarelik eş say alanı ile 1800 metrekarelik 25 bağlı ofis ve laboratuvar (işlik) kendisine kullanılabilecek alan yer alıyor.

Kapalı ofislerin yanı sıra derinti salonları, seminer-etkinlik salonları, girişimcilerin ihtiyacına göre şekillenecek atölye, yeşil bölüm, ses, yapım stüdyoları gibi gelişime ve sosyalleşmeye yardım sağlayacak alanlar üstelik tasarlanacak.

Kuluçka Merkezi’nde üniversite öğrencileri, akademisyenler başta girmek için genç müteşebbis ve girişimci adaylarına daha neşeli sıfır kuluçka firmalarına yer verilecek.

Sadece fiziki tıpkı düz olmanın dışında girişimcilere ve girişimci adaylarına, danışmanlık, mentorluk, hisse senedi ihya görüşmeleri, envestisman ortamı ve etkinlikler kadar desteklerin sunulacağı merkezde antrparantez girişimcilere yardım destekleri ve teşviklerden gelişim hukuku ve anlaşma hukukuna, finansal aktivitelerden fikri mülkiyet haklarına, gelişim geliştirme ve gizil müşteriye erişimden yatırıma erişime büyüklüğünde metin haddinden fazla konuda dahi bindi verilecek.

Share: