GSB güçlükle başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sınırlı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz vadi yerleştirmede tarihimizin bildirme efdal fent oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin dahi çevrim içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı referans sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi tedris dönemi mahdut başvurularına ilişin bir numara safha faaliyet sonuçlarını sarılmak amacıyla toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 elverişsiz, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkanlarıyla her alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkı altyapı ve hayat alanı. Eksiksiz gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ gelmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Tam çalışmaların fen odaklı şekilde ve daima benzeri cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, planlama ve aplikasyon yerine 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Uyum sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini en etken, bereketli şekilde zinde koordinasyonla idare etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun açım tarihleri yer diyar ayrımlı oluyor. Tığ birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli görelik mahmul bir say var. Bu iyicene çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu yoluyla dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu makbul sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve içtimai format kriterleri asıl alınarak yeniden tamamen dijital ortamda, afaki şekilde bire bir puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma yakın kalkışmak kaydıyla rabıta yapıldı. Şayet o yurtta düzlük yok ise genişlik mümasil başka yurda kumpas geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin genişlik faziletli dek oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı az hizmetlerinin dünyada eşi aynı yok. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem birlikte ilk fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan çok kapasiteye topluluk sınırlı altyapımız var. Bu dahi gurur ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak üzere 41 mülk merkezimizde umum başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yeniden yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Eksiksiz gençlerimize sonuçlarımızın görklü olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci en yakın şekilde izleme etmeyi tavsiye ediyorum.”

Share: