Gülizar Biçer Esmer Sinop’ta Konuştu: “Balıkçılığın Giderinin Yüzde 99’u Az Daha Mazot”

MUSTAFA USTA

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gülizar Biçer Yağız Sinop’a geldi. Av sezonu açılışını özne balıkçıların sorunlarına değinen Esmer, “Balıkçıların sunma temel sorunlarından birisi girdi maliyetleri. Yani balıkçılığın sermayesinin yüzdelik 99’u giderinin yüzde 99’u az daha süt. Geçtiğimiz yıl 5,5 civarında olan mazotun litresiyle ‘müstemirren bismillah’ diyen balıkçılarımız mayıs kocaoğlan böylecene zaman kapandığında 20 liradan kapattılar” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer bugün Sinop’a geldi. Mesleği avukatlık olan Yağız, CHP Sinop İl Başkanlığı’ndaki toplantısında adli yıl açılışına bile değindi. Kara şunları söyledi:

“MAATTEESSÜF BİR OFİS ANAHTAR EKONOMİK GÜCÜ BULAMIYORLAR”

“Avukatlık mesleğinde kontrolsüz tıpkı şekilde artan hukuk fakültelerinden seçkin periyot binlerce gencimiz nazik umutlarla, şişman hayallerle mezun oluyor. Avukatlık stajını tamamladıktan sonraları aynı ofis ayırmak. Adliyede hukukun üstünlüğü etki bağımsızlığı ve vatandaşların hakka, hukuka tavassut etmenin heyecanını sürmek istiyor amma zer meslektaşlarım maatteessüf tıpkı ofis anahtar hesaplı gücü bulamıyorlar. Şube yarmak, kazançlı yükün altına koparmak maalesef zaman onlar için haddinden fazla üstelik cins değil. O yüzden tabir yerindeyse turist avukatlık başladı. Meslektaşlarım müvekkilleriyle ahbaplık etmek amacıyla, tıpkı ofisleri olmadığı amacıyla dış mekanlarda, kafelerde, pastanelerde müvekkilleriyle mülakat yapıyor. Bu yargının kayırıcı mecralarından olan avukatlık mesleğinin epey onurunun, gururunu az çok zedeleyen bire bir durumdur. Onun dışında hele CMK ücretleri dediğimiz adli yardımdan kaynaklı ücretler avukatlık mesleğinin ve avukatların zarfında bulunduğu durumu gördüğümüzde anayasamızda dara yasak denmesine rağmen maatteessüf gittikleri el mazot ücretlerini de karşılayamayacak durumda. Değerli meslektaşlarımız üzere öncelikle Avukatlık Minimal Sevap Kanunu’nda aranjman yapılarak yılda yeryüzü birkaç 2 sefer minimal ecir tarifesinin güncellenmesi CMK adli müzaheret ödemelerinin minimal ücrete endekslenmesi ve mesleğin onuruna, mesleğin kaşkariko ettiği duruşa saygınlığa kavuşabilmesi için oldukça vahim önlemler tedbirler alınması gerekmekte.

“CÜMLE YURTTAŞLARIMIZIN ACUN BARIŞ GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ”

Zer rüfeka zaman bir zamanda Acun Hazar Haset. Bizler, ‘eğer bire bir milletin bağımsızlığı tehlikeye düşmedikçe kavga cinayettir’ diyen ve yurtta sulh dünyada hazar ülküsünü bu ülkede demokrasinin temeli ve herif haklarının temeli sayan şişman alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu ve ilk umumi başkanı olduğu Cumhuriyet Altını Ahali Partisi ve teşkilat temsilcileri namına yurtta hazar dünyada barış ülküsünün hakim olacağı ve yurtta sulh dünyada sulh ülküsüyle bozulan iktisadi barışın, bozulan içtimai barışın, toplumun sarayda oturan bir tane kişinin kutuplaştırdığı, ayrıştırdığı, ötekileştirdiği, komşunun komşuya, kardeşin kardeşe her anlamda ayrı düşünerek çatıştırıldığı bir Türkiye’den bu ülkeyi kurtaracak olan tıpkı siyasal partinin temsilcisi yerine cümle yurttaşlarımızın acun barış gününü kutluyoruz. Sosyal barışı cumhuriyetimizin 100. Yılında bu ülkede sağlayacağımıza verdiğimiz saraka ile sayın Umumi Başkanımızın da acun sulh günü tebrik kartı dileklerini sizlerle ısınmak istiyorum.”

“BALIKÇILARIMIZ MEVSIM KAPANDIĞINDA MAZOTU 20 LİRADAN KAPATTILAR”

Sayın Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, yıllardır savmak kavgasında olan balıkçılarımızın yaşadıkları problemlerin durumunda tespiti ve çözüm önerilerini birlikte o sorunlarını yaşayanlardan kulaktan sorunu bizzat bilici ve çözümü de genişlik aktif şekilde istek edenleri itaat etmek amacıyla değerli Sinop milletvekilimiz Barış Karadeniz’i görevlendirdi. ‘Hopa’dan yola çıkacaksın. Samandağ’a büyüklüğünde 3 tarafı denizlerle dönük yurdumuzun seçkin limanına uğrayacak ve tekmil balıkçılarla bir araya gelerek onların sorunlarını durumunda dinleyecek çözüm önerilerini alacaksın’ dedi. Değerli milletvekilimiz de balaban bir özveri ile ve genel başkanımızın vermiş olduğu talimatla Hopa’dan Samandağ’a büyüklüğünde balıkçılarımızla aynı araya geldi. Hem mesail hem çözüm önerilerine ilişkin raporu birlikte umumi başkanımıza paylaştı. Balıkçıların genişlik temel sorunlarından birisi girdi maliyetleri. Yani balıkçılığın sermayesinin yüzde 99’u giderinin yüzde 99’u neredeyse motorin. Geçtiğimiz yıl 5,5 civarında litresiyle mazotun vira bismillah diyen balıkçılarımız mayıs kocaoğlan böylecene mevsim kapandığında 20 liradan kapattılar. Zaman 27 liralık olan mazotu ÖTV ve tıpkı bazen düzenlemelerle 24 teklik civarında alıyorlar.”Share: