Gün Batısı Karadeniz’de sivri, balıkçıların yüzünü güldürdü

Günindi Karadeniz’in eke limanlarından Düzce’nin Akçakoca ilçesindeki balıkçılar, tahminî 250 titrem sivri avlayarak limana dönmenin sevincini yaşadı.

Sinop, İstanbul, Samsun, Trabzon, Kargaşa kadar illerden Karadeniz’e açılan balıkçılar, Akçakoca Limanı’na teknelerini doldurarak döndü.

Balıkçılar, gırgır tekneleriyle sırayla limana girdi. Teknelerden indirilen palamutlar, burada muntazır araçlara yüklenerek, kasaba illerin yanı sıra İstanbul ve Ankara’ya gönderildi.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, liman içerisinde yavaş tıpkı pelit sevkiyatı olduğunu belirterek, “Balıkçılar açısından şu anda umduğunuzu bulduk diyebiliriz. Liman zarfında kamyonlardan kadem atılacak düzlük yok. Balıkçılar sekans namına kamyonlara yüklemeye çalışıyorlar, bir zaman ilk işlerini bitirip avlanmak amacıyla…” diyerek konuştu.

Bolluğun balık fiyatlarını da etkilediğini ve düşüş yaşandığını ifade fail Karakaş, şunları söyledi:

“Şu an parçalanmamış feyezan zamanı. Bu şekilde bitmeme edeceğini aritmetik ediyoruz. Havalar yunak olduğu üzere palamudun tüketilmesi lazım. Bu yoğunluğu sıkça göreceğiz diyerek aritmetik ediyorum. Bu geceleyin tahminimiz 200-250 ton civarında. Tekne başı ortalama 7 titrem ile 10 ton arası bir balık geliyor. Yani sandık namına hesaplarsak bin, bin 200 civarında. Balıkçıların yüzü kesinlikle güldü.”

Balıkçı Mustafa Kıroğlan bile verimli miktarda sivri avladıklarını ve 6 bin koşa palamudu atıf ettiklerini açıkladı.Share: