Guz Deresi Kanyonu’nda 3 kilometre gidiş yolu yapılacak

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan 12 kilometre uzunluğundaki Guz Deresi Kanyonu’nun ekoturizme kazandırılması üzere hazırlanan proje kapsamında 3 kilometrelik reviş yolu oluşturulacak.

Seben Belediye Reisi Fatih Kavak, gazetecilere, geçen sene Kaymakamlık ile Bolu İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüyle hazırladıkları proje dahilinde Guz Deresi zarfında trekking etkinliğini düzenlediklerini anımsattı.

Etkinlik kapsamında dar boğaz içindeki 12 kilometre uzunluğundaki alanda tutum yaptıklarını dile getiren Kavak, şunları kaydetti:

“İlçemizde 2 şişman kanyonumuz var. Birisi Kınıkçı, ikincisi ise Guz Deresi Kanyonu. Bu etkinliği planlarken muradımız, burada benzeri ekoturizm güzergahı oluşturmaktı. O şekilde hareket ettik. O çevrim yapılan etkinlikte tıpkısı yapılabilirlik çalışması dahi yapıldı. Daha sonraları peyderpey ilerleyen çalışmalar kapsamında 1,5 kilometre gidiş ve 1,5 kilometre dönüşten oluşan 3 kilometrelik ekoturizm güzergahı amacıyla ihaleye çıkılmış durumda. Bu proje amacıyla 5 milyon lira civarında ayrımsız ödenek birlikte ayrıldı. İnşallah ihalenin tamamlanmasıyla ilk teşrin evet bile son teşrin aylarında yapımına başlanacak.”

Kavak, tarihi 3 bin 200 sene öncesine dayanan Solaklar Kayaevleri mevkisinde bulunan Guz Deresi Kanyonu’na mevrut vatandaşların hem konaklayıp kemirmek yiyebileceğini hem da bu katıksız yürüyüş alanlarında koridor geçirebileceğini kaydetti.

Projeyle Bolu’daki “ilk” ekoturizm güzergahı rotasının belirlendiğini nâkil Kavak, “İnşallah tamamlanmasıyla dahi turizme yardım sağlayacak benzeri projeyi hayata geçirmiş olacağız. Burada hele trekking noktasında etkinlikler olacak. Trekking alanlarının hepsi proje dahilinde belirlendi. Tempo teraslarımız olacak. Rastgele mevrut ziyaretçimiz 4-5 saatini burada yoğun meşbu yaşayabilecek.” ifadelerini kullandı.Share: