“Habermetre 1 – 7 Ağustos 2022 Şirketler Gündemi ile iş dünyasından haftanın yeryüzü koca haberleri”

Türkiye’de “bilişimin sunu iyileri” ödüllerini aldı

Türkiye’nin sunma iri enformatik şirketlerinin kayran aldığı Bilişim 500 Araştırması’nın 2021 yılı sonuçları açıklandı. İlk 500 enformatik firmasının toplanmış geliri tıpkı önceki yıla göre yüzdelik 26 artışla 214 milyar TL oldu. Enformatik 500 Araştırması kapsamında; Türkiye Ekonomisine Yardım özel kategorisinde Yılın AR-GE Yatırımı Grup birincisi Logo Yazılım olurken, Yılın Yapay Zekâ Takım birinciliğini KoçSistem aldı. Yılın Türkiye Merkezli Üretici Donanım Takım birincisi Karel Elektronik, Yılın Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Kategori birincisi Softtech, Yılın Donanım İhracatı Tabur Birincisi Corning Optikçi İletişim, Yılın Hizmet İhracatı Saf birincisi Teleperformance Türkiye ve Yılın Yazılım İhracatı Zümre Birincisi Roof Stacks Yazılım oldu. İlk 500 Enformatik Şirketi birincilik ödülünü ise Turkcell aldı.

Türk Telekom ve Korea Telecom’dan stratejik hisse senedi birliği

Türk Telekom ve Korea Telecom, 5G alanında Ar-Ge çalışmaları ve sonrasında bu çalışmaların ticarileştirilmesi projeleri, bidayet-uplar için kuma yatırım fırsatlarını istimara ve TV platformları amacıyla medya muhteva alışverişini içeren serbest kapsamlı tıpkısı gelişim birliğine imza attı.

Martı, New York Borsası’na açılıyor

Martı, kuruluşundan dört sene sonraları New York Borsası’na açılıyor. Şirkette yapılan açıklamaya göre, işlemin tamamlanmasının arkası sıra New York Borsası’nda MRT sembolü ile prosedür görecek Martı’nın bilançosuna brüt 280 milyon dolar akça girmesi bekleniyor.

Güler Sabancı’dan Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar İçin Çağrı

Türkiye’birlikte ne eğitimde ne istihdamda meydan düzlük yaklaşık 3,5 milyon zinde kadının dava ve ihtiyaçlarına odaklanan Geleceğini Kuran Genç Kadınlar projesinin sayısal portalı ve Fırsatlar Haritası açıldı. Fırsatlar Haritası yardımıyla, Türkiye’nin ciharıyek yanındaki hangi eğitimde hangi istihdamda meydan kayran genç kadınlar; hisse senedi, staj, yetişek ve adım desteği fırsatlarına lahzada erişim sağlayabilecekler. Projenin destekçisi ve yürütücüsü Sabancı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Hususi sektördeki bütün değerli çekicilik ve kuruluşları Fırsatlar Haritası’nda yerlerini almak üzere nida ediyorum. Dinç kadınları eğitime ve aksiyon hayatına, nedeniyle da topluma kazandırmak ancak ortaklaşa etkiyle olanaklı.” dedi.

Türk Gelgel Yolları, Günebakan Kenar Kartı uygulamasıyla görünmez engellere farkındalığı artırıyor

Türkiye’nin yeryüzü kızıl markası Türk Çekicilik Yolları, Kemiksiz Gezi uygulamalarına ayrımsız yenisini henüz ilaveten mânialı ve akıntı kabiliyeti kısıtlanmış misafirlerinin gezi deneyimlerini ”Gün Çiçeği Kıyı Kartı” projesiyle iyileştiriyor. Sembol taşıyıcı, ”Farklılıklar Değer Katar” programı kapsamında; Otizm, Demans, Ur Bozukluğu, Görme ve Sema Güçlüğü kadar bâtın engelleri olan misafirlerine sunduğu Ayçiçeği Kıyı kartlarıyla, hem düz hizmetleri çalışanlarının hem bile kabin ekiplerinin farkındalığına katkıda bulunuyor.

Kordsa, İtalyan Microtex’in ekseriyet hissesini aldı

Kordsa, İtalyan Microtex Composites firmasının çoğunluk hisselerini mübayaa sürecini tamamladı. Müşareket, kompozit alanında kullanılmamış yatırımıyla Avrupa’daki varlığını güçlendirecek. Avrupa’de ağırlıklı olarak süper taşkın otomotiv sektörü ve motosiklet sporlarına karbon fiber tekstil ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketini portföyüne katarak muhtelit alanındaki yetkinliklerini artıran Kordsa, yaptığı yatırımla sektörel ve yapıt bazlı yelpaze sağlamayı hedefliyor.

Saklı Yazı parayla işlem yapanların oranı %74 arttı

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve reis kripto huzur muamele platformu Paribu, Akademetre hareket birliğiyle üçüncü öğün gerçekleştirdiği Türkiye’nin yeryüzü şümullü “Kripto Servet Bilinirlik ve Alacak Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, Türkiye’dahi saklı yazı parayla iş yapanların oranı yüzdelik 74 artış gösterdi. Temas 10 kişiden 4’ü kripto mal piyasalarını kârlı bulduğunu söyledi. Domestik platformların yeğleme edilme oranı yüzdelik 51.4 olarak öne artık. Araştırmada yüksek nema üstelik öne çıkan detaylardan biri oldu. Buna göre, seçme 10 kişiden 9’u saklı yazı parayı faziletkâr repo beklentisiyle tercih ediyor.

Dijital iletişim araçları yatırımları yüzde 151 artışla 19 milyar TL sınırına dayandı

Deloitte aracılığıyla hazırlanan 2021 Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre, Türkiye’bile hep sayısal medya yatırımları yüzde 151 artışla 18 milyar 867 milyon TL’ye ulaştı. Perişan, editörlük ve hikmet teknolojilerinin pastadan arz balaban payı aldığı sayısal reklam faaliyetlerinde videoteyp yatırımları az daha 3 bitirme çoğalma gösterdi. Yatırımların yüzde 73’ünde ise duraksız platformlar hedeflendi.

Anastasia Zoteeva: Akkuyu NGS’nin önce ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, Akkuyu Çekirdeksel Gösterişli Santrali (NGS) Projesi’nde müteharrik ve yüzdelik 80’ini Türk vatandaşlarının oluşturduğu serbest Acımasız-Türk ekibinin ortak çabalarıyla proje hedefine ulaşacaklarını dile getirerek, “Başaracağız ve Akkuyu NGS’nin evvel ünitesini 2023 yılında tamamlayacağız” dedi.Share: