Halkevleri Artvin Yazıhane Başkanı Karakuş: “İstedikleri Büyüklüğünde Pr Yapsınlar.

KASIT İSTANBULLU

Kahramanmaraş depreminin hızlı hızlı peşi sıra afet bölgesine gittiklerini dile getiren Halkevleri Artvin Büro Başkanı Amaç Karakuş, “Bu devlet nerede’ sözü bize ilgili değil ve bizim tarafımızdan çıkarılmış değil. Vatandaşların oradaki söylemleriyle ortaya çıkıntı tıpkısı şey. Bölgeye revan herkesin gözle gördüğü tıpkı husus. İstedikleri kadar PR yapsınlar, istedikleri kadar kurumlar arası parayı oradan oraya nakil etsinler ve bibi bölgede keçe dağıtamayan, çadırı üstelik çözememiş ve hijyen ihtiyacını çözememiş şevket organizasyonu var” dedi.

Halkevleri Artvin Büro Başkanı Maksat Karakuş, sarsıntı bölgesinde yaşadıklarını ve izlenimlerini aktardı. Karakuş, şunları söyledi:

“Yer Sarsıntısı sonrası bölgeden gelen bilgiler doğrultusunda tığ kentimiz Artvin birlikte başka çalım ve kuruluşlarla neler yapabileceğimizi konuşarak hızlıca işe koyulduk ve bölgeye yardımlar yola çıktığında hangi eyvah ki bölgede tablonun ağırlığını gördük. Depremin 16. gününde hala çerge eksikliğinden muhit insanlar bir iki hasarlı evlere girmeye başladı. Bölgede yaptığımız icraat bize şunu gösterdi kim bölgede ağır aynı organize eksikliğinin yarattığı mağduriyete bir tanık olduk.

“DÖRDÜNCÜ GÜNE KADAR TAHARRI ISTIRDAT EKİP SAYISI AZDI”

Hem Hatay’de ve bölgede yaşanan Maraş, Pazarcık merkezli depremin arkası sıra ilk bölgedeki arkadaşlarımız bölgeye Antakya’evet, Malatya’ya, Adıyaman’a ulaştılar. Bizler üstelik onlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda kentimiz Artvin’birlikte, farklı kurumlarla, belediyelerle ve buradaki tekmil bindi veren arkadaşlarımızla gelişigüzel neler yapabileceğimizi konuştuk ve hızlıca başladık. Buradaki organizasyonda emeği sabık herkese ego Halkevleri namına teşekkür ediyorum. Ardından biz önceki dönme yardımlar yola çıkmaya başlayınca bölgedeki tablonun ağırlığının daha da ongun anladıkça ekiplerimiz oradaydı ama taharri istirdat bilgisi olan arkadaşlarımızla birlikte Antakya’ya ulaştık, depremin ikinci günün gecesinde ve kontrol istirdat çalışmasını tay tay arabası arkadaşlara karışma olduk. Bölgede 4. gününe büyüklüğünde kontrol istirdat ekiplerinin sayısı azdı. Leşker 4. haset hassaten 5. günü sokakta görünmeye ve çalışmalara katılmaya başladı. Ama anca tıpkı organizasyonsuzluk vardı ki onlarda ne yapacaklarını bilmiyorlardı.

“İNSANLAR HASARLI BİNALARA GİRMEK ZORUNDA KALDI”

Ego bölgeden 11. günde döndüm buraya kadro arkadaşlarımız orada devam ediyorlar çalışmalara. Aşevleri kuruldu, belediyelerin çalışmaları var ayrımsız zamanda kurumların çalışmaları var ve üzerine yeniden sarsıntı yaşanınca kriz daha birlikte derinleşmiş oldu ve hala orada keçe sorunu şişman bire bir sıkıntı namına duruyor. Hala çözülemedi depremin 16. gününde insanlar hala oba olmadığı için bir iki hasarlı olduğunu düşündüğü ya üstelik devletin az hasarlı raporu verdiği binalara almak zorunda kaldılar. Gün boyu yaşamını yitiren rüfeka bibi enkazın altında kaldığı ve hala ihbarlar geliyor ve ekipler bakıp orada çalışıyor. Buradaki arkadaşların hep bu otağ sorunu olan ve kalacak yerleri olmadığı amacıyla evlerine elde etmek zorunda kalanlar kim bunun hesabını birileri yüklemek zorunda ve halan bu bölgede 10 kıta ilde keçe ihtiyacını karşılayamamış aynı kerem organizasyonu var. ‘Bu devlet nerede’ sözü de bize ilişkin değil ve bizim tarafımızdan matrut değil. Vatandaşların oradaki söylemleriyle ortaya çıkacak bir şey. Bölgeye revan herkesin gözle gördüğü ayrımsız madde. İstedikleri büyüklüğünde pr yapsınlar, istedikleri büyüklüğünde kurumlar arası parayı oradan oraya aktarma etsinler ve hala bölgede keçe dağıtamayan, çadırı dahi çözememiş ve hijyen ihtiyacını çözememiş oran organizasyonu var.

“TÜM İMKANLARIMIZLA BÖLGEYLE DAYANIŞMAMIZ SÜRECEK”

Biz Halkevleri adına Türkiye’deki kamu imkanlarımızla, gücümüzle, üyelerimizle, dostlarımızla ve bölgedeki dayanışmayı sürdürmeye çalışıyoruz. Aşevlerimizle, Malatya’üstelik, Maraş’ta, Antakya’de, Hatay’üstelik ve diğer çalışmalarımızla ki esenlik çalışmalarıyla ister oradaki psiko bindi çalışmalarıyla çocuklara yönelik çalışmalarla elimizden gelenle oradaki yaraları gidermek üzere mücadelemizi sürdüreceğiz. Buradan yani önce günlerde olayın sıcaklığıyla yardımın yaymak amacıyla uğraşan arkadaşlarımızın bu işin gücük vadede çözülmeyeceğini ve o yüzden yardımlara bölgedeki ihtiyaçları strateji ederek devam etmeleri gerektiğini ve Halkevlerinin parçalanmamış şubelerinin 7/24 kemiksiz olduğunu, bizlere ulaşabileceklerini ve tevhit yerine yardımların devam etmesi gerektiğinin çağrısını buradan yapmış olduk.”

Share: