Hatay’da ‘Bozdoğan Kıl Çerge Kenti’ kuruluyor

Görgülü Valiliği’nden yapılan açıklamada depremden sunu çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay’dahi 250 nefis ‘Bozdoğan Kıl Otağ Kenti’ kurulacağı belirtilirken hareket bölgesinde Entelektüel ilinden 449 personelin fariza yaptığı açıklandı.

6 Gücük Ay Pazartesi haset saat 04.17’dahi Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 kadar benzeri zelzele meydana geldi. İlk depremin peşi sıra benzeri gün içerisinde esasen Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde ikinci bir zelzele daha yaşandı. ‘Asrın felaketi’ kendisine nitelendirilen depremlerde Kahramanmaraş ilkin gelmek üzere Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illeri bile hasar gördü. Depremde 35 binin üzerinde hayat hayatını kaybederken, binlerce sevimli dahi yaralandı.

Yaşanan depremin peşi sıra kamu alım ve kuruluşları ilkin oluşmak için, sivil topluluk örgütleri ve vatandaşlar yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşların yaralarını bürümek amacıyla seferber oldu. Bu çerçevede Türkiye ve dünyanın ciharıyek yanından bölgeye müzaheret yağarken, Kültürlü’dan de birçok grup ve iş makinesi bölgeye yönlendirildi.

250 nefis kıl deri kenti kuruluyor

Yapılan çalışmalar çerçevesinde Aydınlık Valiliği’nden yapılan açıklamada, Hatay’birlikte 250 şahsiyet Bozdoğan Kıl Otağ Kenti kurulacağı belirtildi. Ziyalı Valiliği toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda; “Işıklı ilinden gönderilen 449 personel ve 72 aksiyon makinesi deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca 240 nüsha tır, 91 nüsha; kamyon, kamyonet, cankurtaran, cenaze uzlaştırıcı ve bir vesait, 36 hayat konteyneri, 6 taşımalık ile Hatay’a kurulacak olan 250 nefis Bozdoğan Kıl Çerge Kenti da bölgeye gönderilmiştir” denildi. – AYDIN

Share: