Hatay’da ‘Bozdoğan Kıl Keçe Kenti’ kuruluyor

Aydınlık Valiliği’nden yapılan açıklamada depremden arz çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay’bile 250 nefis ‘Bozdoğan Kıl Çadır Kenti’ kurulacağı belirtilirken deprem bölgesinde Aydınlık ilinden 449 personelin görev yaptığı açıklandı.

6 Küçük Ay Pazartesi haset saat 04.17’birlikte Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. İlk depremin peşi sıra tıpkı devir içerisinde gine Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde ikinci aynı sarsıntı elan yaşandı. ‘Asrın felaketi’ yerine nitelendirilen depremlerde Kahramanmaraş özellikle gelmek amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ illeri dahi hasar gördü. Depremde 35 binin üstünde can hayatını kaybederken, binlerce gönül birlikte yaralandı.

Yaşanan depremin peşi sıra kamu çalım ve kuruluşları başta kalkmak üzere, sivil cemiyet örgütleri ve vatandaşlar sarsıntı bölgesindeki vatandaşların yaralarını çekmek için seferber oldu. Bu çerçevede Türkiye ve dünyanın ciharıyek yanından bölgeye arkalama yağarken, Görgülü’dan bile bir nice grup ve hisse senedi makinesi bölgeye yönlendirildi.

250 yabanlık kıl oba kenti kuruluyor

Yapılan çalışmalar çerçevesinde Vazıh Valiliği’nden yapılan açıklamada, Hatay’bile 250 yabanlık Bozdoğan Kıl Çadır Kenti kurulacağı belirtildi. Aydınlık Valiliği sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; “Münevver ilinden gönderilen 449 personel ve 72 iş makinesi deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdürmektedir. Antrparantez 240 adet tır, 91 sayı; kamyon, pikap, ambulans, cenaze uzlaştırıcı ve bire bir vesait, 36 yaşam konteyneri, 6 taşımalık ile Hatay’a kurulacak olan 250 kişilik Bozdoğan Kıl Deri Kenti dahi bölgeye gönderilmiştir” denildi. – AYDIN

Share: