Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu geceleyin ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Hazırlıklar tamamlandı, balıkçılar bu şeb ‘Vira Bismillah’ diyecekler

TRABZON Talih genelinde denizlerde av yasağının 1 Ilkgüz’üstelik kalkacak olmasının ardından bu gece denize açılacak olan tekneler sonuç hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Ilkgüz’da başlayacak yeni av sezonu amacıyla bu akşam ‘Vira Bismillah’ diye niteleyerek denize açılacak ve sezona palamut avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 April’de başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle sona eriyor. 1 Eylül’birlikte denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın arkası sıra son hazırlıklarını tamamlayarak denize genişlemek üzere beklemeye önceden eskimemiş sezondan umutlu olduklarını söylediler.

Güzeşte zaman palamudun olmadığını bu mevsim ise beklentilerin mebzul yönde olduğunu belirten Yılmayan Balıkçılık sahiplerinden Haberci Yılmaz, “Eskimemiş sezondan beklentilerimiz mebzul yönde balık görünüyor sivri var inşallah iyi olacak. Geçen sezon birlikte mebzul idi fakat palamut yoktu bu sene henüz bol görünüyor inşallah ferah olacak biraz masraflarımız az buçuk arttı. Şu zaman Zonguldak tarafında balık yoğun görülüyor ancak denize çıkmadan kesin tıpkısı molekül ifham etmek doğru değil. Balık nereye giderse biz dahi peşinde olacağız. Teknemizde 40 büyüklüğünde insan çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Biz çokça bozuk 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan de bize kaldı. 2005 yılında palamut çok olmuştu 2015’bile de oldu bu yıl artık görünüyor inşallah mebzul peki vatandaşımızda karışık balık şart inşallah boydak masraflarımız az buçuk elan yüksek” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmayan bile “Hazırlıklarımız tükenik. Beklentimiz avcılığın bol olacağı yönünde. Sezona pelit avcılığı ile başlayacağız. Yaklaşık 4 yıldır eli nimetli palamut avcılığı olmuyordu inşallah bu yıl mübarek olacak. Nisan 15 sezon bitiminden bugüne kadar ağların tamiri atılmak üzere teknemizdeki farklı eksikleri gidermeye çalıştık. Genellikle Karadeniz’dahi avlanacağız, balık nerede olursa bizde takiben gireceğiz. Sinop’birlikte olursa Sinop’a, İstanbul’dahi olursa İstanbul’a gideceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: