Hazırlıklar tamamlandı, bu akşam ‘Vira Bismillah’ diyecekler

Büyüklük genelinde denizlerde av yasağının 1 Ilkgüz’de kalkacak olmasının peşi sıra bu gece denize açılacak olan tekneler akıbet hazırlıklarını yaptı. Balıkçı tekneleri 1 Eylül’üstelik başlayacak bakir av sezonu üzere bu geceleyin ‘Vira Bismillah’ diye niteleyerek denize açılacak ve sezona sivri avı ile başlayacaklar.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’birlikte başlayan haram dönemi 1 Ilkgüz itibariyle sona eriyor. 1 Ilkgüz’bile denize açılacak olan tekneler 4,5 ayın ardından sonuç hazırlıklarını tamamlayarak denize genişlemek amacıyla beklemeye önceden bakir sezondan umutlu olduklarını söylediler.

Geçen mevsim palamudun olmadığını bu mevsim ise beklentilerin gani yönde olduğunu belirten Yılmaz Balıkçılık sahiplerinden Karakulak Yılmaz, “Eskimemiş sezondan beklentilerimiz gür yönde balık görünüyor sivri var inşallah gani olacak. Sabık sezon birlikte ongun idi fakat pelit yoktu bu yıl elan mebzul görünüyor inşallah gür olacak biraz masraflarımız biraz arttı. Şu zaman Zonguldak tarafında balık ağırbaşlı görülüyor fakat denize çıkmadan net aynı özdek nakletmek akıllıcasına değil. Balık nereye giderse biz üstelik peşinde olacağız. Teknemizde 40 kadar eş çalışıyor inşallah 31 Ağustos gecesi denize açılacağız. Biz çok eski 4 gömlek balıkçısıyız dedemin babası bu işi yapıyordu babadan üstelik bize kaldı. 2005 yılında palamut çokça olmuştu 2015’da da oldu bu sene bundan sonra görünüyor inşallah iyi olur vatandaşımızda çap balık şart inşallah bekâr masraflarımız biraz elan faziletli” dedi.

Margo Hüseyin Balıkçı Gemisi Kaptanlarından Mustafa Yılmaz dahi “Hazırlıklarımız tamam. Beklentimiz avcılığın gür olacağı yönünde. Sezona palamut avcılığı ile başlayacağız. Yaklaşık 4 yıldır verimli pelit avcılığı olmuyordu inşallah bu yıl verimli olacak. Nisan 15 sezon bitiminden bugüne kadar ağların tamiri görünmek üzere teknemizdeki gayrı eksikleri gidermeye çalıştık. Alelumum Karadeniz’birlikte avlanacağız, balık nerede olursa bizde takiben gireceğiz. Sinop’de olursa Sinop’a, İstanbul’de olursa İstanbul’a gideceğiz” diye konuştu. – TRABZON

Share: