Hazne ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Parlamentolararası Irtibat (PAB) Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Tümen İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı, kazançlı krizin, bütün dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi üstelik etkilediğini belirterek, “Birçok ülkede anne gıda ürünlerine, süt kuzusu maması dahil, İngiltere’den mebus arkadaşların ifadesini burada tekrarlıyorum, ulaşmakta külfet yaşandığını de biliyoruz. Allah’a şükür ülkemizde hakeza bire bir uzanım yok.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kaynak ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Konya Mebus Abdüllatif Şener, iktidarın, tutum politikalarına “Çin modeli” namına, “domestik ve milli” yerine nitelendirdiği “Türkiye Tutum Modeli” adını vermesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İhracatta ati yıl 10 bilyon dolarlık artış öngörüldüğünü tamlayan Şener, bu tutarla ihracatta boy yazılamayacağını söyledi.

Şener, dış ticaret ve cari işlemler açığı verilerine bel ederek, şöyle konuştu:

“Cari açığı kapatacağız derken patlatmışsınız. Tarihi rekor. O antlaşma iddialarınız tutmamış, kamu tersine çıkacak. Bu modeli neden bitmeme ettirmeye çalışıyorsunuz? Getiri diyorsunuz, faizci faizi ile dışardan borçlanıyorsunuz. Türkiye, Cumhuriyet tarihi süresince faizlerin anne parayı geçtiği tek dönemi yaşıyor. Türk tarihinin bildirme tefeci hükümeti, ürem düşürdüğünü iddia ediyor. Tutturabildikleri tek şey namevcut. ‘Dünyada para şişkinliği var.’ diyorsunuz amma bize mümasil ülkelerde enflasyon averaj yüzde 10. Bizde 8 zalimce; yüzdelik 86.”

“Kötüysek, bu millet 20 yıldır illet seçiyor?”

SELIM Tümen Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Caka, partisinin, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde değişim ve reform başarılarını 20 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

Kamu açıklarının azaltılması ve mali disiplinin sürdürülmesine yönelik politikalara ilişkin olan iktidarın, gelir politikalarını tamlık kesimlerin ihtiyaçlarını gözeterek hayata geçirdiğini anlatan Kurum, Türkiye ekonomisinin, DÜRÜST Öğür’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana haddinden fazla yüce uzaklık mezuniyet ettiğini söyledi.

Küresel ekonominin içinden geçtiği bu el dönemde bile Türkiye’nin fazlalık ayrıştığını, ülkedeki tek kesimin serbest bırakılmadığını anlatım eden Gurur, daha faal, adaletli ve rekabetçi bire bir alacak politikasının sürdürüldüğünü birlikte kaydetti.

CHP Adana Saylav Orhan Sümer, elindeki madeni paraları göstererek, “Bu poşetteki 2 kilo madeni paranın değeri 85 teklik, hurdacıda 242 liralık ediyor. Bu torba ekonomiyi hurdaya çevirdiğinizin resmidir. Ekonomi batak siz hala ışıntı peşindesiniz.” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Öğür Veca Saylav Ekrem Çelebi, bugüne büyüklüğünde Nazır Bitkisel büyüklüğünde vücut dilini gür kullanan bire bir nazır görmediğini söyledi. Nebati’nin seçme ortamda fazlalık erke verdiğini dile getiren Çelebi, Bakan Nebati üzere “Halkın adamı, arzu adamı.” diye konuştu.

Muhalefetin kendilerini eleştirmesinin alışılagelen olduğunu belirten Çelebi, “Biz zehir değiliz. Kötüysek, bu kavim 20 yıldır Cumhur Reisi Erdoğan ve YANLIŞSIZ Fırka’yi bozukluk seçiyor?” dedi.

Muhalefetin tutum verilerine müteveccih eleştirilerini yanıtlayan Çelebi, ihracat, turizm ve istihdam verilerini sıralayarak, Türkiye’deki zait ayrışmanın görüldüğüne bel etti.

İYİ Fırka Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, DOĞRU Fırka’li Çelebi’nin iktisadi verilere ilişik sözlerinin peşi sıra istişare hakkından feragat ettiğini belirterek, konuşmasını yapmadı.

“Bu krizden inşallah çıkılacak”

TBMM PAB Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Öğür İstanbul Mebus Ravza Kavakcı, Encümen Başkanı yerine katıldığı arsıulusal toplantılarda tıpkısı araya geldiği parlamenterlerle kuma konunun hesaplı kriz olduğuna dikkati çekti.

Kavakcı, “Kazançlı krizin bütün dünyayı etkilediğini biliyoruz. Bizi birlikte aynı oranda etkiledi. Birçok ülkede temel azık ürünlerine, bebek maması karışma, İngiltere’den milletvekili arkadaşların ifadesini burada tekrarlıyorum, ulaşmakta sorumluluk yaşandığını üstelik biliyoruz. Allah’a şükür ülkemizde hakeza bire bir ebat yok. Bu krizden inşallah çıkılacak. Hepimizi etkiledi, yeryüzü çokça üstelik sıkı gelirli vatandaşlarımızı etkiledi ama bununla bu arada verilen iri destekler var.” değerlendirmesini yaptı.

Esnafa, sanatkara, çiftçiye bindi verildiğini, asgari ücrete makro oranda zam yapıldığını dile getiren Kavakcı, bunların haddinden fazla kıymetli olduğunu tabir etti. Yatırımların devam ettiğini, üreticinin desteklendiğini bile kaydeden Kavakcı, “Bir Vakitler, benim gençliğimde evet birlikte çocukluğumda sınırlı krizler yaşandığında, memurlarımızın maaşlarını vermekte zorlandığımız zamanlar dahi görmüştük. Şu anda böyle bire bir molekül bahis konusu değil. İhtiyaç sahibi ve içtimai destek kayran vatandaşlarımızın aldıkları desteklerin krize rağmen hiç okunabilen devam etmesi çok nadir.” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, komisyona sunulan arada milletvekillerinin, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’ye “Şanlıurfalısınız amma jale köfte dağıttırmadınız.” sözlerini sarfiyat ettiğini, bunun üstüne Bitkisel’nin çiğ köfte dağıttırmaya değişmeyen verdiğini aktardı. Komisyonda milletvekillerine çiğ köfte izaz edildi.

Share: