Hopa Kontrol Istirdat ekibi yer sarsıntısı bölgesinden Artvin’e döndü

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’dahi çalışmalara katılan Hopa Kontrol Istirdat (HOPAK) ekibi, Artvin’in Hopa ilçesine geldi.

Depremin evvel haset gittikleri kıyamet bölgesinden dönen 30 şahsiyet HOPAK ekibi, ilçedeki Cumhuriyet Meydanı’ndan tören düzeni mensupları, familya fertleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı.

Ekibin işler şefi Emniyetli Üçüncü, depremin geçmiş haset İl Afet ve Ivedi Genişlik Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde bölgeye gittiklerini, ters şita şartları zımnında bölgeye biraz tehirli dahi olsa akşam ezanı saatlerinde ulaştıklarını belirterek, görev yaptıkları enkazda bire bir kadını yaralı çıkarttıklarını aktardı.

Çalışmaları bölgedeki AFAD koordinesinde yürüttüklerini ifade eden Üçüncü, arada bir ekiplere bindi verdiklerini, ara sıra birlikte bölgedeki gayrı ekipleri yönettiklerini söyledi.

Üçüncü, oradaki insanların acılarını herhangi bir şeyi ile benliklerinde hissettiklerini kaydederek, “Herkesin hanay hikayesi farklıydı. Malatya’üstelik güvenilmez ayrımsız tesanüt örneği gördük. Depremzede ailelerle camide alay malay uyuduk. Engelleme ettiğimiz binaların çoğu çarkıt binalardı. Çokça çerden çöpten binalar vardı. Hilti ile kırmamız müstelzim binanın kirişini çapa ile kırdık. Görevimizi uyarınca tamamladığımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Hopa Belediye Reisi Taner Ekmekçi ise Türkiye’nin 11 kentinde iri katabolizma yaratıcı, binlerce insanın hayatını kaybettiği iki yer sarsıntısı acısını yaşadıklarını dile getirdi.

Ekmekçi, “Çok print günler geçiriyoruz. Kilometre olarak uzak olsak birlikte kalplerimiz ve arkalama elimiz zelzele bölgesinde. Depremin arz eleştiri saatlerinde bölgeye ulaşan, vatandaşlarımıza rüya olan, birçok hayatın kurtulmasında deli dolu görk üstlenen HOPAK ekibine de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kemalpaşa Belediye Reisi Ergül Akçiçek, Hopa Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Osman Demircioğlu’nun dahi konuşmalarının arkası sıra HOPAK ekibine onurluk verildi.

Share: