Hulusi Akar’dan Yunanistan’a: “Uzattığımız Barış Elini Tutun ve Çalışmalarımızı Arsıulusal Hukuka Akla Yatkın Bitmeme Ettirelim”

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Eskişehir 1’inci Esas Jet Gerçek Komutanlığı’nda yapılan Pervaz Terbiye Yılı Açılış Töreni’nde, “1919-1922’da Yunanistan kâh ülkelerin teşvikiyle ve desteğiyle bire bir engelleme girişiminde bulundu. Bunun böylece bile hüsrana uğradılar. Bu ısrarınızdan vazgeçin. Neymiş silahlanma çalışmalarıyla benzeri yere varamazsınız. Uzattığımız sulh elini tutun ve buradaki çalışmalarımızı mebzul komşuluk ilişkileri çerçevesinde arsıulusal hukuka uygun devam ettirelim” dedi.

Milli Defans Bakanı Akar, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kişmiri Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Gelgel Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Eskişehir’da 1’inci Temel Jet Hakikat Komutanlığı’nda düzenlenen Uçuş Eğitim Bilimi Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Akar, şöyle konuştu:

“F-16’LARIN MODERNİZASYONU ÇALIŞMALARIMIZLA İLGİLİ KÖLE NEZDİNDEKİ GİRİŞİMLERİMİZ DEVAM EDİYOR”

“Milli muharip uçağımız yapılıncaya büyüklüğünde, F-16’lar ile ilişkin çağcıllaşma çalışmamızla ilişik BENDE nezdindeki girişimimiz devam etti, bitmeme ediyor. Bunları yakından izlem ediyoruz, sonuçlanması amacıyla üstelik azami mücahede gösteriyoruz.

NATO’nun çalışması 2 Temmuz’birlikte başladı. 2 Temmuz’dan itibaren bilcümle NATO kanalları ile temas tarafa bildirildi, cümle bunu gördü, duydu, öğrendi. Öğrenmemiş tevessül etmek cins değil. Çözme böyleyken NATO görevini özne bizim F-16’larımıza önleme yaptılar. Yunanistan dedi kim ‘Tığ bunların Türk uçağı olduğunu bilmiyorduk’. Bu yetmezmiş kabil, benzeri aktarılma sonraları S-300 kilidi attılar.

“YUNANİSTAN’IN BU ŞIMARIKLIĞINA RASTGELE ZAMAN KARŞILIK VERDİK, VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Bunlarla müteallik bile ilişkin bilcümle yetkililer herhangi bir soy ilgiyi yorumlamak suretiyle, NATO nezdinde, ülkeler nezdinde Yunanistan’ın yalancılığını ve inkarcılığını sonuna kadar takip edeceğiz. Bu konuda yapılması müstelzim hangi varsa yaptık yapmaya devam edeceğiz. Tığ Yunanistan’ın bu şımarıklığına rastgele zaman seçkin yerde kategorik cevap verdik, vermeyi sürdüreceğiz. Tek şekilde haklarımızda, menfaatlerimizde kavrayışsız girişim atmamız asla söz konusu değil.

Yunanistan’ın arsıulusal hukuku, gür komşuluk ilişkilerini, dostluğu hiçe sayarak gerçekleştirdiği eylemler ve söylemleri yakından takip edilmekte, bununla ait bile NATO’nun ve üçüncü ülkelerin üstelik Yunanistan’ın yaptıklarını görmesi geçişsiz. Yunanistan üstüne bilcümle müttefiklerimizi uyarı ettik. Hatırlatıyoruz. Nesnel olmalarını bekliyoruz. Buradaki eylemlerin, söylemlerin dostlukla, müttefiklikle alakası olmadığını bilmelerini istiyoruz. Türkiye kendisine NATO’ya ve müttefiklerimize abra değil onların yükünü düzlük ülke olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

“YUNANİSTAN TÜRKİYE’Yİ TEHDİT KENDISINE GÖRMEKTEN VAZGEÇMELİ”

Tığ diyoruz kim Yunanistan, Türkiye’yi zılgıt kendisine görmekten vazgeçmeli. Türkiye ayrımsız gözdağı değil. Türkiye serencam merhale aktif, emin bir güç, ayrımsız müttefiktir dostları üzere ve İttifak amacıyla.

1919-1922’birlikte Yunanistan kâh ülkelerin teşvikiyle ve desteğiyle. Bunun böylelikle de hüsrana uğradılar. Bu ısrarınızdan vazgeçin. Sanki silahlanma çalışmalarıyla bir yere varamazsınız.  Uzattığımız sulh elini tutun ve buradaki çalışmalarımızı ferah komşuluk ilişkileri çerçevesinde uluslararası hukuka uygun devam ettirelim. Hiçbir oldubittiye cevaz vermeyeceğimizi ne kendimizin hangi Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını çiğnetmeyeceğimizi, Ege’deki, Gün Doğusu Akdeniz’deki türe, dikkat ve menfaatlerimizi bugüne kadar olduğu üzere çıktı dahi sonuna büyüklüğünde koruyacağımızı seçme seferinde söyledik, söylemeye bitmeme ediyoruz.”

Share: