Icra Vekili Acılı: “İstihdam edilen eş sayımız 10 milyona yaklaştı”

Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Su Yanık, “2002 yılında istihdam edilen kadın sayımız 6,1 milyon iken yüzdelik 64 civarında bire bir artışla bugün bu miktar kısaca 10 milyona yaklaştı” dedi.

Edirne’nin Narven Mahallesi’nde kâin ve kentteki kadınlara dirimsel ve istihdam alanı oluşturacak, toplumsal hizmetlere erişimi artıracak Karaağaç Sosyal Yaşam Merkezi’nin açılışında konuşan Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bakınız, 2002 yılında istihdam edilen kadın sayımız 6,1 milyon iken yüzde 64 civarında benzeri artışla zaman bu misil yaklaşık 10 milyona yaklaştı. Özge yandan kadınlar de daha çok istihdamda kayran almanın beraberinde istihdam oluşturmaya çalışıyorlar. Müteşebbis tutmak ve kişi işlerini dayamak istiyorlar. Bu çerçevede Türkiye’nin toplumsal ve iktisadi gelişmesine katkıda bulunan, iktisadi derece oluşturan avrat girişimci sayısının artırılması ve kadın girişimcilerin desteklenmesi sonuç aşama şanlı. 2022 yılı evvel çeyrek verilerine bakarak, işveren ve zat ad ve adına çalışanlar içindeki karı oranı yüzde 16,7” dedi.

Bakan Kederli, “Bu noktada, kadın istihdamını ve girişimciliğini elan bereketli arkaç beyan etmek için yaptığımız eğitim bilimi programlarımız üstelik şişman ilişki görüyor. Bakanlığımızın İl Müdürlüklerinin koordinasyonunda mali konuların ve risklerin anlaşılması, kadınların iktisadi hayata katılımlarını destekleyen mekanizmalar üzerine farkındalığın artırılması üzere Finansal Okuryazarlık ve Kadınların Hesaplı Güçlenmesi Seminerleri bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı. – EDİRNE

Share: