Icra Vekili Aristokrat, “Güvenlik Korucuları Bakım İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”nde konuştu: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Burada yeni tıpkısı hamle yerine söylüyorum, 47 köyümüz kapalıydı. 22’si Gabar Dağı’nda kalkmak amacıyla hep 40 köyün açılışına karar verdik. İnşallah 40 karye haddinden fazla mail aynı zamanda açılacak, oralar hemşehrilerimizle, köylülerimizle buluşmuş olacak. Kalan 7’si amacıyla bile hazırlıklar yapılıyor, sunma gücük sürede açılacak.” dedi.

Şırnak’taki temaslarını sürdüren Icra Vekili Aristokrat, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Firez Merkezi’nde planlı “Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Eğitim Bilimi Semineri Kapanış Töreni”hangi katıldı.

Törende mütekellim Aristokrat, Bakanlığın jandarmadan kenar güvenliğe, emniyetten asayiş korucularına, valiliklerden kaymakamlıklara büyüklüğünde ülkenin kamu düzeni ve kamu güvenliğini sağlayabilmek için 24 saat fariza yaptığını belirterek, bu mesainin takviye edilmesi gerektiğini söyledi.

“Vekillik olarak yetişek üzere kolları sıvamış durumdayız”

Ara Sıra tehlikelere alın topluma bilgilendirme yapılması, bakım içi eğitimler gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Aristokrat, güvenlik güçlerinin yanında bu sene yemeden içmeden 5 milyonu çok çocuğa Siber Suçlarla Savaş Daire Başkanlığınca “Siberay” eğitimi verdiklerini bildirdi.

Uyuşturucuyla mücadelede bu sene eksiksiz birimlerin 5 milyonu aşkın gence terbiye verdiğini, kestirmece 1 milyon 200 bin anneye “En bereketli narkotik asıl” eğitimi verildiğini dile getiren Soylu, aile içi hüküm, kadına yönelik gayret ile ilişkin de sunulan eğitimlerle bilgilendirdikleri sevimli sayısının 5 milyonu aştığını belirtti.

Soylu, İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Bitirmiş Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, “Kadına Umum Kalkamaz” sloganıyla düzenlenen eğitimlerin sürdüğünü anlatım etti.

Trafikle ilgilendiren üstelik bu yıl milyonlarca bala ve gence okullarda terbiye verildiğini, 56 milyon insana kıran eğitimiyle ulaşıldığını aktaran Soylu, “Bu yıl ‘Afet Manevra Yılı’. Tahminî 66 bin 200 tatbikatı bu yıl yaptık. Güzeşte sene Ilmek İşleri Başkanlığı ile esasen önümüzdeki günlerde Toyluk ve Spor Bakanlığı Itimat Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile kuma tatbikat yapacağız. Ayın 12’sinde devlet genelinde ayrımsız Türkiye tatbikatı ortaya koymaya çalışacağız. Vekillik olarak terbiye üzere kolları sıvamış durumdayız. Sabık dönme kaymakamlarımızla alay malay eskimemiş bir eğitime başladık. 600 ilçebay.” diye konuştu.

” ‘PKK’nın partisi’ diyoruz alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz birlikte etmiyorlar”

Tekmil bu eğitimlere yardım sunan herkese teşekkürname eden Aristokrat, birlik bu çalışmaları yürütürken aynı zamanda izlem ve kıymetlendirme sistemlerinin birlikte olduğunu vurguladı.

“1845 güvenlik korucusu şehidimiz var dedik. 57 bin 584 düzenlilik korucumuz, 17 bin 600 fahri korucumuz, gönüllülerle alay malay mecmu 1038 eş korucumuz var” diyen Aristokrat terör zımnında yaşanılan acılara, mağduriyetlere değindi.

“Düzenlilik sağlanamadığı amacıyla yerleşime kapanan köyler, akrabaları köy meydanında PKK marifetiyle katledilen anneler, hayvancılığa kapanan yaylalar, belediyeye gidersin PKK orada, çocuğunu akşam gelir kapına dayanır, zorla alır, esnaflık yaparsın haraç alır, çiftçilik yaparsın baç alır, festival var gidersin oradalar, çocuğunu ya kandırırlar ya kaçırırlar, dağa götürürler, tün sokağa çıkılmaz, çağ şen gezilmez, özgürce düşünce veremezsin, evlere gözdağı masraf, mehabet hava meydanı yapar kullanma diyerek gözdağı edilirsin, keskin ederler, bomba atarlar, musluğundan su gölet zira şehremaneti PKK’nın elinde. Paralar PKK’ya gider senin suyun, yolun kimsenin umurunda olmaz. Yokluklar ve zayiat üzerine kurulmuş ayrımsız hanay sürersin.” ifadesini kullanan Soylu, bu nedenle gençlerin ya kafile ettiğini evet dağda heder olduğunu belirtti.

Aristokrat, esas ve babaların çocuklarını yetirmek amacıyla batıya göç etmesi zımnında bin yıllık köylerin, kasabaların, yaylaların abes kaldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Tığ balaban benzeri medeniyetin çocuklarıyız. Kültürümüzü unutturmaya, medeniyetimizi başkalaştırmaya çalışanlara izin etmemeliyiz. Kuşkusuz ki teröre müsaade etmiyorsak. Şehirlerimiz, köylerimiz senelerce PKK’nın katliamları ile anıldı. Peçenek köyü, Pınarcık, Karageçit köyü, Eruh, Susa, Başbağlar katliamları. Bütün bu acıları, sıkıntıları bilcümle gelişigüzel yaşadık. Yıllarca omuzlarımızda martir cenazesi taşıdık. Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirisini Brüksel’üstelik, Paris’te, PKK’nın toplantılarında anlatmazlar. Bunların hiçbirisini PKK’nın partisi anlatmaz. Onların ortakları anlatmaz. Bakın yıllardır ‘PKK’nın partisi’ diyoruz alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz birlikte etmiyorlar. ‘Hayır anca değiliz’ demiyorlar. Tersine değme platformda savunuyorlar. Senelerce bu acıları yaşattılar. Hala edepsizcesine Diyarbakır, Şırnak, Cizre sokaklarında geziyorlar. Hala edepsizce PKK elebaşına özgürlük istiyorlar. Bibi edepsizce PKK üzere öge istiyorlar. Çocukların dağa gitmesine vasıtalık ediyorlar. Ankara’üstelik sanki siyasa yapıyorlar, Meclis’te ahali kaldırıyorlar. ve bu katliamların, bu yaşananların biri için üstelik milletten, tarihten bile özer dilemiyorlar. Siyasette edepsizlik ve utanmazlık abideleri.”

“Bugün Şark ve Güneydoğu’bile muadele çiçekleri açıyor”

Icra Vekili Aristokrat dün tün Mardin’in Nusaybin ilçesinde curcuna düzenlendiğini dile getirerek, HDP ve PKK’nın “gitmeyin” çağrısı yaptığını, buna rağmen 10 binlerce gencin, insanın festivale koşarak gittiğini söyledi.

“Milleti korkutarak, ürküterek, hizaya çekmeye çalıştığınız günler geçti. Zaman Gün Doğusu ve Güneydoğu’birlikte Allah’a şükürler olsun hürriyet, beraberlik çiçekleri açıyor. Açmaya birlikte bitmeme edecekler” diyen Aristokrat, terörle mücadeleye yardım sunan asayiş korucularına teşekkür etti.

Aristokrat, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terörle mücadeledeki en liyakatli adımının koruculuk müessesesi olduğuna bel ederek, mecmu şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Bölgede çıktı başka aynı iklimin yaşandığına dikkati çekici Aristokrat, “Türkiye zaman bu bölgeye bambaşka benzeri iklimi yaşatmakta. Burada kullanılmamış bire bir hamle olarak söylüyorum, 47 köyümüz kapalıydı. 22’si Gabar Dağı’nda atılmak amacıyla hep 40 köyün açılışına karar verdik. İnşallah 40 köy çok andıran bir zamanda açılacak, oralar hemşehrilerimizle, köylülerimizle buluşmuş olacak. Küsurat 7’si üzere da hazırlıklar yapılıyor, yeryüzü gelişmemiş sürede açılacak.” açıklamasında bulundu.

“Bir Vakitler yıldırı örgütüne almanak katılım 5 binli sayılarla anlatım ediliyordu, zaman 100’ün altına düştü”

Şırnak’ta elan evvel yaylalara çıkılamadığını hatırlatan Aristokrat, yaylalara yollar yaptıklarını, 2023 yılına kadar yolu yapılmayan yaylanın kalmayacağını bildirdi.

Artık Diyarbakır’da “Ekin Yolu Festivali”, Tunceli’de “Rafting Yarışları”, Şırnak’ta “Cudi Cup Uluslararası Tenis Turnuvası” yapıldığını anımsatan Soylu, terörün herkese çokça beis verdiğini ama buna götürüm etmenin cins olmadığını rapor etti.

Bölgenin artık hars, tekellüm, spor etkinliklerine sülale sahipliği yaptığına bel eden Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şırnak Üniversitesinde 2014’te 3 bin 327 mektepli ve 32 sektör vardı. Zaman 5 bin 620 öğrenci ve 72 kesim var. Şırnak’ta tababet fakültesi kazanan öğrenci sayısı 2014 yılında 8, 2017 yılında hoppadak 4, 2021 yılında 93, 2022 yılında 85 oldu. 15 Orak Ayı’dan sonradan Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile terörle uğraş stratejimizi değiştirdikten bilahare tehlikeyi olduğu yerde bulunmayan etme okunabilen operasyon stratejisine geçtikten sonra terörün beraberinde terörizmle de yani teröre sebep olan, kaynaklık fail, bindi veren unsurlarla dahi savaşım etmeye başladıktan sonra bu bölgede her husus değişti. Bir Vakitler yıldırı örgütüne yıllık ortaklık 5 binli sayılarla rapor ediliyordu, zaman 100’ün altına düştü. yavaş yavaş sıfıra doğru ilerliyoruz. Sabık yıl 51 idi, bu yıl bugün itibarıyla 43. Bir Iki kalsın 44 olacaktı, neyse kim ayrımsız kız çocuğunu HDP’li tıpkı idareci yoluyla dağa kaçırılırken yolda yakaladık. Anneleri, babaları üstelik HDP binasına gittiler, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada darbettiler. Ellerine esenlik, bereketli üstelik yaptılar. Hani tıpkı keresinde bire bir oh çekmiştim evet nukut PKK’evet gitmiyor diye şimdi aynı oh elan çekiyorum çoluk çocuk PKK’ya gitmiyor diye. Sarıklı, hekim, eczacı, hemşire olmaya gidiyorlar. ve bu ülkenin yarınlarına yardım koymaya gidiyorlar, festivallere gidiyorlar, dinini, inancını öğrenmeye gidiyorlar.”

(Sürecek)

Share: