ICRA VEKILI ERSOY, ÇANAKKALE’DE ŞEHİTLİK AÇILIŞINA KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Eceabat ilçesinde mecbur Tarihi Kayran’da Gaziantep’in Şahinbey ilçe belediyesi yoluyla ihya ettirilen Albayrak Sırtı, Süngübayırı, Kılıçbayırı ve Kılıçdere şehitliklerinin açılışını gerçekleştirdi. Törene, Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Zor, YANLIŞSIZ Fırka Grup Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Meram, Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı. Ocumak duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan merasim, Kuran-ı Verimli tilaveti ve şehitler üzere edilen yakarış ile bitmeme etti.

‘ŞEHİTLİKLERİMİZİN İHYASI, BİZİM GENIŞLIK ÖNEM VERDİĞİMİZ KONULARIN BAŞINDA GELİYOR’

Türkiye’nin istiklali ve istikbali amacıyla göğsünü himaye edenlerin şehitliklerine ait canlandırma çalışmasının tamamlandığını belirten Vekil Ersoy, “Öncelikle söylemek isterim ki bizlere bu cennet vatanı yaşama fail ecdadımıza hangi yapsak birkaç. Onlara müstahak olabilmek ve ecdadın bize emaneti ülkemizi, çağcıl medeniyetler seviyesine derk etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu çerçevede şehitliklerimizin ihyası, bizim en ehemmiyet verdiğimiz konuların başında geliyor. Şehitliklerimizin düzenlemesini yapabilmek amacıyla ‘sınırların belirlenmesini’ geçmiş aşama namına değerlendiriyoruz. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bile dönemin Harita Komutanı Şevki Ağırbaşlı vasıtasıyla hazırlanan 1/5000 ölçekli Çanakkale Tahkimat Haritası’nda yerleri işaretli olan şehitler kabristanını günümüz uydu görüntüleri ile örtüştürdük. Bu belirlenen alanda jeoradar taraması yapılarak belirgi sınırlarını netleştirdik. Bu etap bizim hassasiyetle değerlendirdiğimiz adımdı. Sonrasında şehitliklerimizin, ‘vahdet’in yani ‘bire bir olmanın’ sembolü olan servi ağaçları ile mekân düzenlemesini gerçekleştirdik. Çanakkale ruhunu teşekkül fail Süngü Bayırı, Albayrak Sırtı, Kılıç Bayırı ve Kılıç Dere’deki 4 şehitliğimizde Şehitlik Yönetmeliği’nde tamlanan abide modelini kullandık. Abide tasarımında ay-talih ile Allah’ın 99 adından biri olan seçkin şeyi gören ve gelişigüzel şeye şahit olan anlamındaki ‘Eş-Şehid’ ismini nakşettik. mezar taşı tasarımında dünyada yaygın makbul ‘nizami düzen’ yöntemini girmek istemedik. Buna fiyat savaş meydanında yaşanan kahramanlıkları düşünerek; şehitlerin şehit düştükleri yere ‘kefenlenmeden kâin üniformalarıyla defnedilmelerini’ kumar fail ayrımsız düzeni yeğleme ettik” dedi.

‘ŞEHİTLİKLERİMİZ 19 AĞUSTOS TARİHİNDEN SONRALARI DE HALKIMIZIN ZİYARETİNE AÇILACAK’

Çanakkale Savaşları’nda 7 cihana alın savaşçı kahraman askerlerin bize hümayun tıpkı vatan ve önemli aynı tarih bıraktığını belirten Nazır Ersoy, “Süngü Bayırı Şehitliğimizde 589 askerimiz, Albayrak Sırtı Şehitliği’nde 968 askerimiz, Kılıç Bayırı Şehitliği’nde bin 131 ve Kılıç Dere’dahi 41 şehidimizin olduğunu biliyoruz. Toplamda burada yatan 2 bin 729 şehidimizin kayıtlarına ulaştık. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve bilcümle şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları cıvıl cıvıl mekanları behişt olsun. Bu şehitliklerimiz 19 Ağustos tarihinden bilahare bile halkımızın ziyaretine açılacak. Ülkesini dost, al bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan hava duyan herkesi buraları mülakat etmeye çağırma ediyorum. Evlatları olan ailelerden alelhusus bu ziyarete çocuklarını de getirmelerini ve koskocaman tarihimizi onlara anlatmalarını irade ediyorum. Tarihe yönelik bu görevimizi hesabına getirmede bizlere desteklerini esirgemeyen Gaziantep Şahinbey Uray Başkanımız ve ekibine üstelik teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Programda mütekellim Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise “Çanakkale’de ecdadımızın sergilediği birlik, el birliği ve tesanüt, milletimize hem zaferi getirmiş, hem Halas Savaşımız için muktezi olan cesareti ve savaş ruhunu vermiş hem dahi o günden bu güne milletimize yaşıt olmuştur” dedi.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir yaptığı konuşmada, “Tarihin akışının değiştiği ve 1900’lü yılların başında kararan şehir ufuklarında tıpkısı şafağın söktüğü ayrıcalı aynı vatan parçasındayız. Çanakkale Tarihi Düzlük’dayız. Buradaki o fedakarlığın, vatan, budun ve mübarek değerler söz konusu olunca yapılan fedakarlığın zirveye çıkmış vahi olan Çanakkale ruhunun doğmuş olduğu bu topraklardayız. 100 yıldan bu yana bu topraklarda bibi savaşın izlerinin olduğu tıpkı yurt parçasındayız. Şu anda banal haddinden fazla ateşin ve yüksek benzeri göreve yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Fırka Takım Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan birlikte “Gaziler diyarından, şehitler diyarına adıyla ortaya koyulan güzel ayrımsız çalışmanın meyvesini yaşıyoruz. Gaziler diyarından şehitler diyarına olan köprünün haddinden fazla manidar benzeri törenindeyiz. Burası haddinden fazla özel bire bir arazi. Çanakkalemizle özel bir gurur duyuyoruz” diyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra Icra Vekili Ersoy ve beraberindekilerin ihya edilen şehitliklere karanfil bırakmasıyla merasim sona erdi.Share: