ICRA VEKILI MUŞ 2023, 2022’DEN HENÜZ PRES OLACAK AMMA BİZ HEDEFİMİZİ YAKALAYACAĞIZ

TİCARET Bakanı Mehmet Muş Bakım İhracatı Zirvesi’ndeki konuşmasında 2023, 2022’den henüz yumruk olacak amma biz 2022 hedefimizi yakalayacağız. Burada bir sapma söz konusu değil. Dolayısıyla 2023’le müntesip üstelik bütün üzerine koyarak başvurmak istiyoruz. dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Bakım İhracatı Zirvesi’ne katıldı. Icra Vekili Mehmet Muş, katıldığı zirvede soruları yanıtladı. 2022 yılının umumi değerlendirmesiyle alay malay uzak ülkeler stratejisi ve gelecek hedefler üzerine mütekellim Muş, Güzeşte sene Türkiye 225 bilyon dolarlık benzeri dış satım hedefiyle, ihracat rakamıyla seneyi tamamladı. Bu yıl hedefimiz 250 bilyon dolar, esasen henüz düşüktü bu gaye. Ancak Cumhurbaşkanımız hedefi revize etti ve 250 bilyon dolar namına, sabık senenin yıl sonu ihracat değerlendirmesinde bu rakamı açıkladı. Şu dakika itibariyle biz bu hedefi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Yani bu hedeften gelişigüzel sapmamız söz konusu değil. İhracatın çoğalma trendinde aynı yavaşlama söz konusu. Özellikle ihracatın yüzdelik 55’i Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ve Avrupa Birliği’nde sıfır SU ülkelerine. Zımnında oradaki ayrımsız yavaşlama, lüzum istemez, bizim buradaki ihracatımızı etkiliyor. Biz ırak ülkeler stratejisini açıklamıştık. Bizim dünya ihracatından aldığımız pay yüzde 1. Ancak bu uzak ülkeler adına belirlediğimiz ülkelerden aldığımız hisse yüzde 0,25. Normalin dörtte biri. Zımnında onu bire bir seviyeye çıkartmak kadar benzeri hedefimiz var. Elbette bu aksiyon bağlantılarını birden kurmak, şakkadak yapmak mümkün olmuyor, amma şu an bilcümle hareket planlarımız, dış satımcı birliklerinin bütün seyahatleri, fuarlar, organizasyonlar bilcümle bu pazarlara müteveccih yapılıyor. Zımnında tığ buradaki sayı farkı yüzdelik benzeri olan payımızı üstelik dünyadan aldığımız payla bire bir seviyeye çıkartmak istiyoruz. Bu bize arttırma 80 milyar dolarlık bugünkü rakamlarla, aynı ilave ihracat artışı sağlayacak. 2023, 2022’den henüz zor olacak ama tığ 2022 hedefimizi yakalayacağız. Burada tıpkısı sapma söz konusu değil. Zımnında 2023’le alakalı dahi bilcümle üzerine koyarak müracaat etmek istiyoruz. Bayağı intibak etmek istemiyoruz. Bu geldiğimiz noktanın üstüne çıkmak üzere bütün enerjimizi sahaya yansıtacağız. Bu ülkelerde, Türkiye’nin imajı, Türk ürünlerine yaklaşım de çokça olumlu. Önümüzdeki devir haddinden fazla güç şekilde oralara odaklanacağız ve ihtimal üç dört yıl sonradan, tabi bu biraz devir alacak, Avrupa Birliği sunma önemli pazarımız tekrar olacaktır amma onun yanında kocaman bire bir alışveriş henüz ihtimal ortaya çıkacaktır. Buna uğraşıyoruz. dedi.

BİZ TL ADINA BINDI VERİYORUZ, ONLAR HARF YAZIP ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRIYORLAR

Vekil Muş, Üniversitelerimizde çok ayrımlı ülkelerden öğrenciler okumaya geliyor. Bunlar kendi ülkelerinin dolgunca öğrencileri. Bunlar buraya geliyor, buradaki şirketlerle tanışıyor. Üniversitelerin içerisinde AR-GE merkezleri var, teknoloji ihya merkezleri var. Kollar oralarda birbirleriyle tanışıyorlar. Burada yenilikçi ayrımsız yassı oluşuyor. Biz birlikte bunların tasarladığı, ürettiği ürünlerin satışıyla müntesip olanları finanse ediyoruz, destek veriyoruz. Biz TL namına destek veriyoruz, onlar harf yazıp ülkeye döviz kazandırıyorlar. Zımnında tıpkı imlek üzere birbiriyle iç içe giriyor. Demin üniversiteler o öğrencileri motive yazar oraya yönlendirmezse bu dış satım olmuyor. Biz teşviklerle beraber ürünlerini henüz çok sattırmazsak onların akça akışında, ansız dönüşlerinde daha nazik rakamlara ulaşamamış olacaklar, hepsini alay malay düşündüğünüz devir. Söz Temsili, mikro dışından mektepli getirmeyle ilgili üstelik varlık üniversitelerinin fuarlarına, üniversitelerin tamamına bindi veriyoruz. Kazanç üniversiteleri bu işin konusunda çok eğiliyorlar. Tamamını destek kapsamına aldık. Özel bire bir kat başkanlığı kurduk. Anlaşılan bir program üstelik onunla ilgilendiren yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani bunun anlatılması, tanıtılması gerekiyor topluma. Orada dahi ağır aynı ongunluk ikmal edeceğiz. Türkiye zahir müteahhitlikle çok ad salmış tıpkısı ülkeyse, dünyada genişlik gani sıralamalarda 1. olamasa üstelik 2. tam kategorik yerini koruyor. Dünyanın bildirme ferah müteahhitleri Türkiye’den. Yeter kim finansını ayarlayın. İstediğiniz şeyi haddinden fazla gelişmemiş zamanda hangi şerait, altında olursa olsun etme kabiliyetiniz var. Şimdi burada ilerleyici ayrımsız Türkiye, aha bu beş altı ilk bahsettiğimiz alanlarda de ilerlemeye başlıyor. Muhtemelen bizim gördüğümüz, önümüzdeki dönemlerle müteallik yaptığımız projeksiyonlarda hem bilişimle müntesip, hem onu destekleyen üniversitelerin de çok henüz ayrımlı tıpkısı noktaya gideceği aşikar. Türkiye ongun öğrencileri buraya çekecek bir imkanı, bu kredi üniversitelerine aktarmış olacak. ifadelerini kullandı.

Program böylecene Nazır Mehmet Muş’a ihsan takdimi yapıldı. Şişman ışık çekimi sonrasında Bakan Muş alandan ayrıldı.

Share: