Içtimai güvenlikte Türkiye-Almanya Enformasyon Günleri, İzmir’de başladı

Türk ve Alman vatandaşlarını toplumsal güvenlik hakları üzerine bilgilendirmeye müteveccih Türkiye- Almanya Enformasyon Günleri başladı.

Içtimai Asayiş Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü Toplantı Salonundaki açım törenine İzmir SGK İl Müdürü Güç Aldanmaz, Alman Emeklilik Sigortası Kurumu Heyeti Başkanı Bernd Schmidt ile ilgilendiren alım temsilcileri katıldı.

Çetince Aldanmaz, törende yaptığı konuşmada, ancak dışında müteharrik vatandaşların toplumsal güvenliklerine ilişkin türe ve menfaatlerinin korunması amacıyla bugüne büyüklüğünde Türkiye ile 35 ülke arasında itilaf imzalandığını söyledi.

Anlaşma imzalanan ilk ülkenin de Almanya olduğunu vurgulayan Aldanmaz, İzmir ve çevre illerde ruhlu Türk vatandaşlarının Almanya’da güzeşte emek ve eğleşme sürelerine ilgili bilgilendirmenin Türkiye- Almanya Enformasyon Günleri kapsamında gerçekleştirileceğini ifade etti.

Aldanmaz, aktiflik çerçevesinde 3 zaman süreyle Türkiye ve Almanya’dan 16 uzmanın kösemenlik edeceği bilgisini vererek, “Vatandaşlarımız istişare günleri süresince Almanya’da sabık say sürelerinin, çocuk yetiştirme sürelerinin, ensiz dışında ikamet ve ev hanımı yerine geçirilen sürelerin borçlanılması, temas iki ülkede sabık sigortalılık sürelerinin birleştirilmesi, arızi müzakere, yetişek, meşveret, daimi tevakkuf kadar amaçlarla geçirilen sürelerde rastgele iki ülkede esenlik hizmetlerinden yararlanılabilmesi, mülk yardımları ve Almanya yavru parası kabil birçok konuda bilgelik edinebilecekler.” dedi.

Türkiye ve Almanya ortada yapılan anlaşmanın esenlik yardımı hizmetlerini de kapsadığını nâkil Aldanmaz, Türkiye’den arızi süreyle Almanya’ya giden sigortalıların keyif hizmetlerini Kurum Sigortalıları Aktivasyon Sistemi (KUSAS) üzerinden, Almanya’dan Türkiye’ye gelen Almanya sigortalılarına afiyet hizmetlerinin ise Yetersiz Dışı Provizyon Aktivasyon Afiyet Sistemi (YUPASS) üzerinden verildiğini rapor etti.

Alman Tekaütlük Sigortası Kurumu Heyeti Başkanı Bernd Shmidt ise İzmir’bile bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, eli nimetli aynı aktiflik gerçekleştirilmesi dileğinde bulundu.

SGK Gaziemir ve Karabağlar form müdürlüklerinde 20-22 Ilkgüz tarihleri ortada gerçekleştirilen Türkiye-Almanya Müracaat Günleri amacıyla vatandaşların 0 312 432 12 26-29 nolu telefon hatlarından termin alabileceği bildirildi.

Share: