İki ortaöğretim öğrencisi atılan biyokütle kaynaklarından “biyoseramik” üretti

Ortaöğretim öğrencileri Cemile Cemre Özdemir ve Zımni Dide Atabay, atık biyokütle atıklarını kullanarak düşük kibar ve afiyet alanında kullanılabilen biyoseramik üretmeyi başardı.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

Özdemir ve Atabay’ın buluşu, festival kapsamındaki “TÜRKPATENT Uluslararası Icat Fuarı”nda sergileniyor.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, biyoseramiği atılmış seretan, midye ve deniz kestanesi kabukları gibi biyokütle kaynaklarıyla ürettiklerini söyledi.

Bu kaynakların idraksiz dönüştürülebilir olmasından periferi ürünün natür dostu şeklinde nitelendirilebileceğini anlatım fail Özdemir, ürünün “sentetik mızrap grefti”ne mütenavip olarak görülebileceğini kaydetti.

Ürünün antimikrobakteriyel tadımlık taşıdığının altını çizen Özdemir, bağan muteber, ekosistem ve iktisadi açılarından avantajlı olduğunu birlikte vurguladı.

“Ağırbaşlı yaralanmalarda dahi kullanılabilir”

Özdemir, ürünün, seramiğin olduğu temas yerde kullanılabileceğini bildirdi. Asıl hedeflerinin ise afiyet sektörü olduğunu dile getiren Özdemir, ürünün alçıyla otama edilemeyecek kırıkların iyileştirilmesinde, diş dolgusunda ve korkulu yaralanmalarda kullanılabileceğini belirtti.

Özdemir, ürünün patentini aldıklarını ve patent yarışmasında de birinci olduklarını belirterek, “bireşimli kemik grefti”ne kıyasla ürünün az çok düşük ayrımsız maliyetle üretildiğine dikkati çekti.

Öğrencilerin çalışmalarını yürüttüğü Balıkesir Martir Prof. Dr. İlhan Varank Selen ve Müzakere Merkezi’nde işyar kimya öğretmeni Pınar Sabaz da, 5 yıldır, Özdemir ve Atabay ile icat üzerine çalıştıklarını söyledi.

İki öğrencinin bile sağlık alanına yönelik çalışmalar üzerine oldukça iştahlı olduklarını anlatan Sabaz, bu süreçte onlara destek ve emare olduklarını bildirdi.

Buluşun tek fikrin çöpe atılmaması gerektiğinin haddinden fazla domuzuna tıpkısı örneği olduğunu dile getiren Sabaz, buluşların geliştirilerek elan altın kuzuluk getirildiğini sözlerine ekledi.



Share: